Auto

Evaluační jízda

Naučit se řídit auto nemusí být snadné. Někdo to zvládne bravurně a autoškolou propluje hladce. Jiný se u závěrečných zkoušek zasekne a neudělá je třeba ani na pátý pokus. Pokud jste v autoškole nebo se do ní chystáte, je vhodné vědět, co váš čeká – a co je to například evaluační jízda.

Pravidla autoškoly se od roku 2024 mění.

Možná vůbec netušíte, co je to evaluační jízda. Autoškolu už máte za sebou, ale nic podobného jste v ní neměli. Nebo se jízdy v autoškole najednou přejmenovaly? Říká se závěrečné praktické zkoušce snad evaluační jízda? Ani jedno. Evaluační jízda je totiž úplná novinka, která bude platit až od roku 2024. A mnozí noví účastníci autoškoly se s ní možná setkají. Proto je dobré vědět, o co přesně jde.

Co je evaluační jízda?

Takzvaná evaluační jízda je jednou z novinek, které od roku 2024 přináší novela silničního zákona. Ta prošla Poslaneckou sněmovnou ČR a platit má od ledna 2024. Obsahuje několik zásadních změn. Ale v našem textu se zaměříme především na onu evaluační jízdu.
Půjde o cvičnou jízdu v autoškole, kterou ale nebudou muset absolvovat všichni. Nově by totiž mělo být možné požádat o řidičský průkaz na osobní auto (tedy skupinu B) už od 17 let (namísto současných 18 let), přičemž úspěšní absolventi autoškoly by řidičský průkaz měli získat na 2 roky „na zkoušku“. Pokud se nedopustí výrazných prohřešků a přestupků, zůstane jim a mohou jezdit dál. Pokud ale naopak během této dvouleté zkušební doby zvládnou ztratit 6 bodů za přestupky, budou se muset vrátit do autoškoly. Kde je čeká mimo jiné právě takzvaná evaluační jízda.

Zpátky do autoškoly

Co se stane, pokud se zařadíte mezi hříšníky a ve zkušebním období se dopustíte tolika přestupků, že přijdete o nejméně 6 bodů ze současného bodového systému? Pak budete muset zamířit zpátky do autoškoly. A tam si zopakujete především teorii, abyste v dalších letech jezdili lépe a opatrněji. Ministerstvo dopravy připravilo pro všechny tyto lidi dopravně psychologickou přednášku, která potrvá 4 hodiny.
Až si všechno teoreticky zopakují a prokážou, že jsou schopni příště jezdit opatrněji a ohleduplněji, přijde na řadu druhá část. A tou je právě evaluační jízda. Ta bude spolu s teoretickou výukou autoškoly také zabírat čas okolo 4 hodin. Takže dohromady se budete muset do autoškoly vrátit na 8 hodin.

Pokuty a body

Možná už máte s bodovým systémem zkušenosti a o nějaké body jste už během své řidičské kariéry přišli. Celkem jich má každý řidič 12 a za různé prohřešky mu je policisté mohou odebírat. Pokud dojdete k nule, už si nezařídíte.
Od roku 2024 se ale ledacos změní. Již zmiňovaná novela totiž zpřísňuje některé postihy a ledacos se bude hodnotit tvrději. Což znamená, že můžete přijít o víc bodů než dosud. A zvýší se pokuty. Například za jízdu na červenou nebo vjezd na železniční přejezd přes zákaz vám bude hrozit pokuta až 5 000 korun. Pokud nezaplatíte na místě, může se v přestupkovém řízení pokuta zvýšit na 7 až 25 000 korun.
Pokud překročíte rychlosti o 40 kilometrů v hodině v obci nebo o 50 kilometrů v hodině mimo obec, čeká vás pokuta až 25 000 korun a k tomu přijdete o 6 bodů. Pakliže překročíte rychlost „jen“ o 20 kilometrů v hodině v obci nebo o 30 kilometrů v hodině mimo obec, očekávejte nově pokutu ve výši 2 500 korun a přijdete o 4 body. A když překročíte rychlost o 10 kilometrů v hodině, dostanete pokutu 1 500 korun a přijdete o 2 body.
Pokud nevíte, kolik máte aktuálně bodů, můžete si to od roku 2024 zjistit elektronicky nebo osobně na vašem obecním úřadu s rozšířenou působností.

Podmínky řízení od 17 let

Jelikož se evaluační jízda týká především lidí nad 17 let, kteří už chtějí řídit, měli by také vědět, jak to bude probíhat. Řídit totiž rozhodně nemohou sami – musejí vedle sebe mít při jízdě takzvaného mentora neboli člověka, který za ně bude zodpovídat. Tento mentor musí být trestně bezúhonný a mít zkušenosti s řízením auta. Nově bude také platit, že do autoškoly může daný člověk nastoupit už od 15,5 roku věku – a výcvik dokončí nejdříve v 17 letech. Od 18 let pak může řídit sám.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button