Půjčka

Eskontní úvěr

Jedná se o jeden z typů úvěrů určených pro firmy, ale v České republice není příliš hojně využíván. Jedná se však o velmi užitečný a zajímavý typ úvěru, který je pro některé společnosti důležitý v horší finanční situaci, nebo když mají problémy s cash-flow.

O čem eskontní úvěr je?

Postatou eskontního úvěru je vstup banky do vztahu mezi odběratelem služby, či zboží a dodavatele. Dodavatel v první fázi poskytne zboží, či služby na směnku, kterou mu vystaví odběratel. Tato směnka, jako cenný papír, je pak dále obchodovatelná. A eskontní úvěru spočívá právě v prodeji této směnky bance. Důležité je, že jde o směnku před splatností, tedy o řádnou směnku, která neznamená potíže odběratele s placením. Pokud se banka rozhodne tuto směnku odkoupit a uzavřít tak eskontní úvěr, zaplatí dodavateli dohodnutou částku a k datu splatnosti bude platbu očekávat a vyžadovat od odběratele. Tímto způsobem si společnosti za cenu úroků a poplatků mohou pomoci k rychlému získání hotovosti.

eskontní úvěr

Alternativy existují a hojně se využívají

Vzhledem k tomu, že eskontní úvěr slouží pouze k urychlení zisku financí za dodané služby, nebo zboží, dá se tato služba pohodlně nahradit. Jde především o kontokorent k běžnému účtu, který dovoluje velmi flexibilní čerpání a po každém splacení je možné ho znovu využívat. Eskontní úvěr je vždy posuzován zvlášť, to znamená, že společnost nemá nikdy jistotu, že peníze získá, obzvláště v dnešní době, kdy si banky 2x rozmyslí, než někomu půjčí. Naproti tomu kontokorent představuje jistotu – poté, co je jednou sjednán, ho lze používat vlastně bez omezení jako revolvingový úvěr, který je vždy bez jakýchkoliv průtahů a žádostí k dispozici.

Výhodou eskontního úvěru je poměrně nízký úrok, který je závislý na konkrétních podmínkách – datu splatnosti a dalších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close