Auto

Eko daň na auta – ceník

Bez automobilu si dnes většina z nás nedovede vůbec představit svůj život. Jeho provoz ale není vůbec jednoduchý. Vždyť plateb, které se jakéhokoli dopravního prostředku týkají, je velké množství a nelze je opomínat. Začít bychom mohli hned několika různými pojištěními typu povinného ručení anebo havarijního pojištění. Zapomínat bychom ale také neměli i na silniční daň a v neposlední řadě na eko daň z auta. Na tu se mnohdy zapomíná a spousta lidí fakticky vůbec neví, čeho se toto zdanění vůbec týká. Pokusme se tedy přesně upozornit na všechny aspekty této daně a také na to, jak vysoká je vlastně její cena.

Co je ekologická daň?

Eko daň je v podstatě poplatek, který je zapotřebí vydat vždy, když si kupujete nový vůz, který je poněkud staršího data. Odstupňována je především právě podle stáří daného automobilu a také podle množství emisí, které vypouští do ovzduší. Dalším měřítkem je logicky i objem motoru. Kritérií, jež zařazují váš automobil do jednotlivých kategorií, je poměrně hodně, a tak je vhodné mít je všechna nastudována. Při koupi staršího vozu tak nebudete překvapeni, že kromě stanovené částky budete nuceni zaplatit ještě další sumu, která se bude týkat právě ekologické daně. Ekologická daň je tedy jakýmsi prostředkem ochrany životního prostředí, kterým se snaží stát eliminovat dopady provozu těchto starších aut.

Zákonné stanovení eko daně

Ekologickou daň přesně upravuje novela zákona o odpadech 383/2001. Budeme-li úplně konkrétní, jedná se o paragraf 37e z roku 2009. Právě tady je přesně stanoveno, kolik finančních prostředků budete muset zaplatit při koupi staršího vozu. Rozhodně se mnohdy nejedná vůbec o malé částky. I proto je nezbytné vše znát předem. Možností jak si zjistit výši eko daně máte hned několik.

Kde zjistíte výši eko daně

Výši ekologické daně si můžete bez větších potíží zjistit přímo v konkrétním tisku, anebo třeba přímo na internetu. Stačit by vám k tomu mělo pouze to, že si najdete specializované internetové stránky, na kterých se nachází formulář, díky kterému se dostanete až k efektivnímu porovnání všech možných nabídek. V tomto formuláři si přesně vyplníte kolonky, které obsahuje, a pak již pouze zmáčknete tlačítko, které vám všechno spočítá. Během několika málo vteřin tak budete mít jasno v tom, kolik finančních prostředků budete muset při koupi daného vozu vynaložit navíc. Počítat byste také měli s tím, že váš nový ojetý vůz také nebude moci vyjet kamkoli, jelikož ve většině velkoměst se nacházejí přímo zóny určené pouze pro ekologicky fungující vozy. Pro standardní provozování užitkového charakteru vám ale i vůz staršího data bude pohodlně stačit a vy si budete moci užívat své neomezené vlastní mobility.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close