Hypotéka

Dům na splátky

Pokud chcete dům na splátky, tak máte dvě základní možností. Buď můžete využít klasický hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. V článku si podrobněji přestavíme obě možností.

Chceme si postavit rodinný dům

Hodně lidí má sen si jednou postavit krásný rodinný dům. V dnešní době však málokdo dokáže našetřit na takový rodinný dům v hotovosti. Takovým rodinný domek stojí několik milionů a ty většina lidí nedokáže našetřit. Pro tyto lidi je pak jedinou možností nějaké úvěrové financování. Musí si tedy peníze na svůj rodinný dům nějakým způsobem půjčit. Dům pak budou postupně splácet desítky let. Je třeba myslet na to, že takové splátky vás mohou do budoucna dosti zatížit.

Bereme si hypotéku

První možností je vzít si klasický hypoteční úvěr. Hypotéka je v Česku hodně rozšířená a má jí opravdu hodně lidí. Hypotéka je účelový úvěr, kdy budete ručit vaší nemovitostí. Při stavbě rodinného domu se bude jednat o určité postupně čerpání. Musíte se také rozmyslet, jak dlouhou fixaci hypotéky zvolíte. V dnešní době se nejčastěji volí fixace na 3 roky nebo na 5 let. Měly by jste si také pořádně spočítat, jak vysokou měsíční splátku si můžete dovolit pravidelně měsíčně splácet.

Bereme si úvěr ze stavebního spoření

Druhou možností je vzít si úvěr ze stavebního spoření. Stavební spoření má v Česku založené téměř každý. Většina lidí využívá stavební spoření pouze ke spoření. Stavební spoření je však skvělým nástrojem, jak si můžete vzít výhodný účelový úvěr. Pro chválení úvěru ze stavebního spoření, musíte splňovat určité podmínky, jinak si budete muset vzít překlenovací úvěr, který už není tak výhodný, spíše je hodně drahý.

Velké životní rozhodnutí

Vzít si hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření je velké životní rozhodnotí. Můžete vám to ovlivnit život na desítky let. Po tuto dobu budete muset pravidelně odesílat splátky za hypotéky či úvěr ze stavebka. Dobře si tedy promyslete, jestli se opravdu chcete zadlužit. Ztratíte tím kus své osobní svobody.


Foto: Pixabay

One Comment

  1. Dobrý den mám zájem o půjčku na rodinní dům chcy len vědět co k tomu potřebuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button