Důchod do nemocnice
Pro výplatu starobního důchodu existují dva způsoby. A novopečený starobní důchodce si hned při žádosti o starobní důchod určuje, jakým způsobem ho chce vyplácet. Někomu vyhovuje možnost nechat si částku posílat na svůj bankovní účet. A jiní mají rádi peníze na očích, takže si starobní důchod nechávají vyplácet v hotovosti od pracovníků České pošty. To s sebou ovšem může nést různé problémy v nečekaných situacích.
Zdraví máme jen jedno a bohužel nejsme nezranitelní. Stačí jen chvilka nepozornosti, příchod zákeřné nemoci – a než se nadějeme, ležíme v nemocnici a jsme v dlouhodobé péči lékařů. U seniorů je to přitom častější a mnohdy i dlouhodobější, protože jejich tělu trvá mnohem déle, než se s nemocí či poraněním popere a než imunita zafunguje a organismus zregeneruje natolik, aby mohli být propuštěni do domácí péče. To je už samo o sobě mrzuté. A k tomu se vážou ještě mnohé finanční problémy. A jedním z nich je i výplata důchodu v hotovosti.
Účet vše vyřeší
Pokud si necháváte posílat starobní důchod na váš bankovní účet, tak ani při pobytu v nemocnici nemusíte nic řešit. Ať jste tam jakkoliv dlouho, tak peníze od České správy sociálního zabezpečení vám budou na účet chodit dál, a to doživotně. Je tak jedno, jestli jste v nemocni, jestli se přestěhujete do domova s pečovatelskou službou nebo začnete žít u svých potomků – peníze vám chodí pořád stejně jako dosud a nemůže se stát, že najednou kvůli změně vašeho pobytu nedorazí.
Komplikace s poštou
Kdo pobírá starobní důchod v hotovosti, ten to má v případě jakýchkoliv změn komplikovanější. Když dojde na nečekanou hospitalizaci, která překříží datum běžné výplaty důchodu, je to velký problém. Důchod totiž v hotovosti nosí v určité datum pracovník České pošty – a ten ho předá jen jmenovanému starobnímu důchodci. Když není přítomen, důchod mu v poštovní schránce nechat nemůže a nesmí ho dát ani nikomu jinému. Proto je nutné zařídit si posílání důchodu jinam, pokud se nečekaně ocitnete v nemocici.
Posílání do nemocnice
V případě pobytu v nemocnici má starobní důchodce možnost nechat si svůj starobní důchod posílat přímo do nemocnice. Stačí zavolat na Českou správu sociálního zabezpečení, vysvětlit svou situaci a způsob vyplácení důchodu je vám s okamžitou platností změněn. Většina nemocnic ovšem doporučuje nedělat to okamžitě, ale až v situaci, kdy jste v nemocnici déle než jeden měsíc.
Důchod na poště
Pokud vám důchod nemůže být předán na vaší adrese, nenecháte si ho poslat do nemocnice a pošta ho z vlastní inicitivy nepošle zpět České správě sociálního zabezpečení, tak v běžném případě je částka uložena na pobočce pošty nejblíže vašemu domovu. Tam je důchod uložen až tři měsíce, takže i když jste v nemocnici, tak po propuštění si můžete zajít na poštu a důchod je vám vyplacen.
Převzetí jinou osobou
Existuje ještě varianta, kdy za starobního důchodce, který je aktuálně v nemocnici, převezme důchod někdo jiný, tedy jiný člen jeho domácnosti. K tomu je nutné, aby dotyčný člen domácnosti navštívil obecní úřad své obce, a požádal, aby byl ustanoven takzvaným zvláštním příjemcem. Podmínkou je, aby s tím dotyčný starobní důchodce předem písemně souhlasil.
Změna způsobu doručení
Když je někdo v nemocnici dlouhodobě, takže si důchod na poště vyzvednout nestihne, hotovost u sebe v nemocnici nechce mít a nemá nikoho, kdo by za něj důchod přebral doma, tak může jednoduše změnit způsob vyplácení penze. Pokud má bankovní účet, může zavolat na Českou správu sociálního zabezpečení a požádat o změnu výplaty důchodu, a to bezhotovostně, namísto dosavadní hotovosti.
Foto: Pixabay