Praktické

Druh a družka – rozdělení majetku

Stále více párů dává přednost nesezdanému soužití před manželstvím. Na první pohled to má hodně výhod. Nemusíte se nervovat s přípravou svatby a utrácet za ní peníze, ten druhý vás vlastně nikdy nemá úplně jistého, a když to neklape, prostě si řeknete sbohem. Bez soudních tahanic, bez rozvodu. Jenže co když během vztahu koupíte společně nemovitost či si pořídíte jiný větší majetek? Jak to po rozchodu řešit?

Kdo je druh a družka dle právního řádu?

Podle veřejného práva jsou druh a družka osoby opačného pohlaví, které spolu dlouhodobě žijí a společně hradí náklady na své potřeby.

Nesezdané soužití není Občanským zákoníkem nijak upravováno, ovšem v některých situacích s ním již počítá. Druh a družka po sobě mohou za určitých okolností dědit, mohou odepřít výpověď, pokud mají za to, že by druhému z partnerů přitížila, a i při poskytování některých sociálních dávek se na tuto formu vztahu bere ohled.

Majetkové vztahy

Majetkové vztahy jsou mnohem srozumitelněji ošetřeny v manželství. Tam, pokud si za jeho trvání cokoli společně pořídíte, je to zkrátka obou (pokud si neupravíte SJM). A platí i opačný případ, má-li jeden z manželů dluhy, o peníze mohou přijít oba.

U vztahů, kde spolu dva žijí na psí knížku, je to jinak. To, co kdo koupil, mu náleží a při rozchodu si to může odnést s sebou. Ačkoli je to častý omyl, nemá druhý z partnerů nárok na žádné majetkové vyrovnání – a to ani v případě, že soužití trvalo třeba i několik desítek let.

Co když společně rekonstruujeme byt?

Vcelku snadno se tyto věci řeší u majetku, který lze fyzicky odnést. Tedy pokud jste si pořídili auto, vybavení domácnosti apod. a máte doklad na to, že jste zboží pořizovali vy, je vaše. Horší je situace v případě, že společně například zrekonstruujete dům. Finanční prostředky jste na opravy jistě vynaložili oba. A teď ten, kdo odchází, by měl vlastně o všechno přijít.

Tam už je pochopitelné, že druhá strana může požadovat nějakou kompenzaci – ať již část vložených prostředků, nebo třeba něco jiného z domácnosti. Toto „vypořádání“ je ale stále pouze věcí dohody mezi oběma partnery, žádný zákon jej neupravuje.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close