Důchody

Dřívější odchod do důchodu

Každou chvíli slyšíme, jak se mění věk na odchod do penze. Pochopitelně se stále zvyšuje a do důchodu odejít před 65 rokem je skoro nemožné. Přitom mnoho lidí už v tomto věku nemá dost sil, trápí je zdraví – jejich nebo třeba druhého z manželů, chtějí být také s vnoučaty. A když se okolo šedesátky stane, že takto zasloužilý pracovník přijde o místo, je téměř jisté, že o pořádné odpovídající zaměstnání už nezavadí. Co s tím? Lze odejít do důchodu dříve, než v určeném důchodovém věku? A jaké jsou podmínky?

Důchodový věk

To, v kolika letech půjdete do důchodu, se odvíjí od několika faktorů:

–          rok narození

–          doba pojištění

–          počet dětí u žen

Tedy každý z nás může jít do starobního důchodu v jiný čas. Na internetu je k dispozici několik důchodových kalkulaček, které vám přesně sdělí, kdy můžete odejít do řádného starobního důchodu.

Co když chci jít do důchodu dřív?

Do takzvaného předčasného důchodu můžete odejít až o tři roky dříve – pokud je váš důchodový věk nižší, než 63 let. Je-li důchodový věk vyšší, než 65 let a je vám více než 60, můžete odejít do předčasného důchodu až o 5 let dříve. Jenže je vám asi jasné, že to nebude zadarmo.

Kdo nastoupí do předčasného důchodu, ten bude pobírat nižší penzi, a to ne zrovna o málo. Procentní částka, ze které se výše počítá, se snižuje za každých 90 dnů, které ještě zbývají, než byste šli do důchodu řádného. 

Tato částka bude trvalá, tedy nezvýší se ani poté, co se dostanete do řádného důchodového věku. Proto pokud možnost odchodu do předčasné penze zvažujete, nezapomeňte si spočítat, zda to pro vás finančně bude přijatelné. Samozřejmě to platí v případě, že neodcházíte z důvodu zdravotního, tam pak jsou peníze na místě druhém.

Co potřebujete k žádosti?

O předčasný důchod musíte požádat na OSSZ v místě svého bydliště. Vyberte si termín, ke kterému byste chtěli do důchodu odejít (lepší je na konci roku, protože penze se obvykle s novým rokem snižuje) a žádost podejte alespoň 4 měsíce předem. Na rozhodnutí má OSSZ totiž 90 dnů.

Doložit budete muset:

–          občanský průkaz

–          doklady o studiu

–          evidenční list důchodového pojištění

–          potvrzení o době evidence na úřadu práce

–          muži vojenskou knížku nebo propouštěcí list

–          ženy rodné listy dětí

–          žádost o výplatu důchodu na účet

Výjimka pro horníky

V květnu letošního roku byl konečně schválen návrh ČSSD, aby horníci mohli odcházet do klasického starobního důchodu dříve, a to o 7 let. Původně se bojovalo za let 5. Do starobního důchodu dle novely budou moci odcházet horníci, kteří v dolech odfárali 3 300 a více směn. Tato profese patří mezi nejnáročnější, lidé bojují často s velkými zdravotními problémy, a proto si snížení důchodové hranice zajisté zaslouží. Ostatně ve světě je to běžné.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close