Nakupování

DPD, Geis: platba kartou

Ještě před pár lety bylo téměř samozřejmé, že když jste si objednávali nějakou zásilku, přivezli vám ji pracovníci České pošty. Jenže během krátké doby se na českém trhu vyrojilo hned několik přepravních společností, které všem lidem nabízejí své obsáhlé služby. Jak to funguje, jak u nich lze platit a jak se v nich vlastně vyznat?

Přepravní společnosti vám doručí cokoliv, kamkoliv a téměř kdykoliv.

Nakupování v internetových obchodech se rozmohlo a dnes si bez nich spousta lidí nedokáže představit svůj život. Ono když bydlíte v Praze nebo jiném velkém městě, máte nakupování všelijakých věcí mnohem jednodušší než když žijete v nějaké zapadlé vesničce. Takže je přirozené, že s rozvojem internetu si řada lidé objednává různé zboží a nechává si ho dovézt až přímo do domu. Leckdy si při kompletování objednávky sami mohu vybrat přepravní společnost, která jim zboží dodá (záleží na tom, s jakými společnostmi má e-shop uzavřené smlouvy). A nebo si lidé pomocí těchto společností sami posílají různé balíčky a zásilky – zkrátka vynechají donedávna jedinou Českou poštu a využijí služeb někoho jiného. Jenže než to uděláte, měli byste mít jasno hned v několika věcech. A tou nejhlavnější by měla být možnost placení za zboží.

DPD

Jednou z nejvyužívanějších soukromých přepravních společností je DPD. Tato firma operuje po celé České republice a zásilky rozvážejí její zaměstnanci, takzvaní kurýři. Ti zákazníkům mohou balíčky vozit přímo na jejich domovskou adresu, nebo je doručí na některé z výdejních míst, kterých má společnost po celé ČR už přes 200 (tam si posléze klient zásilku vyzvedne).
Za zásilku lze platit hotově nebo pomocí platební karty, kurýr má u sebe přenosný platební terminál. Navíc lze díky referenčnímu číslu sledovat, kde kurýr se zásilkou je a zjišťovat, kdy přijede. Pokud se místo a čas doručení nehodí, lze vše snadno přes internet či ve speciální aplikaci změnit.

Geis

Další hojně využívanou přepravní společností je firma Geis. Zásilku přes Geis může poslat kdokoliv komukoliv, operuje po celé České republice (ale také na Slovensku či v Polsku). Kromě toho, že kurýr může balíček dodat přímo na klientovu domovskou adresu, může taktéž zásilku odvézt jen na výdejní místo, které si klient předem zvolil. Takových míst je po ČR okolo 800 a nazývají se Geis Pointy. Otevítací doba těchto míst se různí dle otevírací doby prodejny, v níž je daný Geis point umístěn. Do výdejního místa ovšem můžete nechat zavést jen zásilku, která má maximálně 15 kg a jejíž rozměry jsou nejvýše 80x60x42 cm.
Za zásilku lze platit v hotovosti, ale stejně tak můžete použít i svou platební kartu. Na výdejních místech je to samozřejmostí, kurýr má u sebe přenosný platební terminál.

Další společnosti

V rámci ČR operují i další soukromé přepravní společnosti, které se taktéž zabývají přepravou nejrůznjších typů zásilek. Mezi ty nejznámější patří PPL, GLS, UPS, TOPTRANS či UPC. Každá má trochu jiné přepravní i platební podmínky a záleží na každém člověku, kterou z nich si vybere.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close