Právo

Jak poslat dopis či balík do vězení?

Jestliže jste v situaci, kdy někdo z Vašich blízkých či přátel nastoupil k výkonu trestu, pak vězte, že i přesto s ním můžete být takřka v každodenním kontaktu, a to díky „klasické“, pro některé již staromódní, formě komunikace – prostřednictvím psané korespondence. Stejně tak můžete do věznice zaslat balík na přilepšenou. Je ovšem potřeba akceptovat podmínky, jež stanovuje právní řád ČR a pravidla vězeňské služby.

Korespondence

velká věznice

Lidé ve vazbě či výkonu trestu mají právo přijímat a na své náklady odesílat běžnou korespondenci bez omezení. Vězeňská služba je oprávněna kontrolovat korespondenci, a tedy seznámit se s jejím obsahem. Jedná se o preventivní opatření, jež má zabránit přípravě či páchání trestného činu. V případě podezření je korespondence zadržena a předána příslušnému orgánu činnému v trestním řízení.

Kontrole ze strany vězeňské služby nepodléhá korespondence mezi odsouzeným a:

  • advokátem, který ho zastupuje,
  • státními orgány ČR,
  • diplomatickou misí nebo konzulárním úřadem,
  • mezinárodní organizací, která je zaobírá ochranou lidských práv.

Korespondence je vybírána denně v pracovních dnech a odesílána nejpozději následující pracovní den.

Balík

Odsouzení mohou mimo běžnou korespondenci přijímat taktéž balíky. Nicméně v případě balíků je potřeba myslet na řadu pravidel, která musí být dodržena, aby se balík úspěšně dostal ke svému adresátovi.

Hmotnost balíku je limitována na váhu 5 kg včetně obalu. Jestliže je tato povolená hmotnost překročena, balík není předán.

V adrese balíku musí být uvedeno jméno, příjmení a datum narození adresáta. Na balíku a na průvodce musí být označeno, jaký je charakter obsahu balíku. Rozlišují se tyto:

  • NB = balík s potravinami a věcmi osobní potřeby
  • T= balík s knihamy, denním tiskem, časopisy a věcmi pro běžnou korespondenci
  • H = balík s hygienickými potřebami
  • CV = balík s prádlem a oděvem
  • PZ = balík s s věcmi určenými k realizaci programu zacházení, vzdělávání a zájmové činnosti, jež má vztah k povolání, podnikatelské činnosti nebo zajištění dalšího vzdělávání

Odesílatel musí do balíku vložit seznam věcí, které tvoří obsah balíku.

Jaká jsou omezení na obsah balíku?

Balík nesmí obsahovat ty věci, které jsou v rozporu s účelem výkonu vazby a trestu:

cennosti, peníze, zbraně a střelivo, mobilní telekomunikační techniku, telekomunikační a radiokomunikační techniku, záznamovou a výpočetní techniku a její součásti, návykové látky včetně rostlin nebo chemikálií k jejich přípravě, jedy, potraviny určené pro sportovce a pro osoby při zvýšeném výkonu, pomůcky k provádění tetování, výbušné nebo pyrotechnické látky, výbušné předměty, nástražné výbušné systémy, léčiva, alkoholické nápoje (včetně piva), výrobky obsahující líh a jiné těkavé látky, výrobky ve skleněném obalu, potraviny podléhající rychlé zkáze, výrobky v tlakových nádobách (spreje), tiskoviny nebo materiály propagující národnostní, etnickou, rasovou, náboženskou nebo sociální nesnášenlivost, hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, násilí a hrubost, tiskoviny nebo materiály obsahující popis výroby a použití jedů, výbušnin, zbraní a střeliva, jakož i tiskoviny nebo materiály obsahující popis výroby návykových látek.

Přísná omezení platí právě pro potraviny. Nejenomže není možné zaslat potraviny, které podléhají rychlé zkáze, ale také ty potraviny, jež mají povahu epidemiologicky rizikových potravin. Konkrétně se jedná o tyto potraviny:

maso a výrobky z masa, včetně masa drůbežího a rybího, veškeré vnitřnosti, zabijačkové výrobky, šunky a měkké salámy, játrové sýry, játrovky nebo čajovky, huspeniny, vejce, majonézy a výrobky s majonézou, mléko, včetně mléka koz a ovcí, mléčné výrobky, které neprošly tepelnou úpravou – šlehačky, smetany, máslo, tvarohy, pribináčky apod., lahůdkářské výrobky – saláty, včetně zeleninových, chlebíčky, pomazánky, aspiky, obložené housky, bagety apod., měkké cukrářské výrobky, veškeré dorty, rolády, záviny a buchty, zmrzlinářské výrobky, ovoce a zeleninu s narušenou strukturou, včetně porcovaných, které nemají obvyklý vzhled a vlastnosti, zahradní a lesní ovoce – jahody, maliny, borůvky, ostružiny apod., výrobky z luštěnin, včetně sójových, sójové nápoje, zakysané výrobky, Tofu, Tempeh apod., naklíčená semena, naklíčené obiloviny nebo olejniny, zmrazené ovoce a zeleninu a výrobky z nich, které neprošly tepelnou úpravou, potraviny, které se musí tepelně upravovat nebo ohřívat, chlazená nebo mražená jídla, polokonzervy.

Tím omezení nekončí. Při zasílání potravin je potřeba myslet také na to, že zaslány mohou být pouze ty potraviny, u nichž je reálné dodržení stanovených skladovacích podmínek a jejichž datum spotřeby či minimální trvanlivosti je postačující vzhledem k době od odeslání do předání balíku.

Ve výčtu omezení na obsah balíčku jsou uvedeny také potraviny pro sportovce a pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu. Ty lze zaslat pouze v případě, jsou-li povoleny lékařem Vězeňské služby.

V případě tabákových výrobků jsou povoleny pouze ty s českou tabákovou nálepkou. U mladistvých, tedy do 18 let věku, nejsou tabákové výrobky povoleny vůbec.

Balík je vždy kontrolován jak technickými nástroji, tak prostředky služební kynologie.

Pokud balík obsahuje něco, co je v rozporu s povolenými položkami, pak jsou tyto položky z balíku vyjmuty a odeslány na náklady adresáta odesílateli, případně předány celní správě nebo příslušným orgánům činným v trestním řízení.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close