Domluvily nebo domluvili
Umět správně psát tvrdé a měkké Y/I je v češtině hodně složité. Přitom se to děti na základních školách učí už od třetí třídy a své znalosti si prohlubují a opakují až do ukončení středoškolského vzdělání. Ale nic naplat, spousta z nás pořád chybuje. Píše se například správně „domluvily nebo domluvili“?
V tomto textu se sice soustředíme na slova „domluvily nebo domluvili“, ale tatáž pravidla můžeme vztáhnout na jakékoliv jiné sloveso. A hned vám dáme i odpověď na otázku, jestli se správně píše domluvily nebo domluvili. Obě varianty jsou totiž možné, ale každá v jiné situaci. A právě proto je potřeba znát pravidla pro psaní I/Y na konci slov, respektive sloves, abyste nechybovali. Zapamatovat si základní poučku je přitom velmi snadné.
Shoda podmětu s přísudkem
Pokud řešíme, jestli správně psát „domluvili nebo domluvily“, nesmíme se soustředit jen na toto hlavní slovo. Pokud by stálo samostatně a nebylo ve větě, je úplně jedno, kterou variantu zvolíte – i když lepší je ta s měkkým I – domluvili. Pakliže se objevuje ve větě, jedná se o takzvaný přísudek a je potřeba najít k němu podmět. Což typicky bývá nějaké podstatné jméno. A u tohoto podstatného jména si musíme určit jeho rod (mužský, ženský, střední) a u mužského rodu potažmo také životnost (životný, neživotný). Právě z toho pak odvodíme, jaké I/Y se píše v přísudku (v našem případě domluvili/domluvily).
Mužský je měkké I
Dominantní je v tomto případě rod mužský. I pokud je vícenásobný podmět (tedy více podmětů vztahujících se k přísudku), tak jestli je mezi nimi alespoň jeden rodu mužského životného, píše se přísudek s měkkým I na konci. Tedy například: muži domluvili. Zdůvodnění může být i logické – když si na podmět ukážete (tedy řeknete si „ti muži“), tak ukazovací zájmeno obsahuje tvrdé nebo měkké Y/I – a totéž bude i v přísudku.
Pozor si dávejte ovšem na neživotný mužský rod, na který si ukážete zájmenem „ty“. V takovém případě je nutné v přísudku použít také tvrdé Y.
Ženský a střední rod
Pakliže je podmět ženského nebo středního rodu (například ženy, děti), pak se přísudek píše s tvrdým Y na konci. Opět vám může napovědět ukazovací zájmeno (ty ženy, ty děti). Pokud by i v tomto případě byl podmět několikanásobný (tedy například: muži, ženy a děti domluvily nebo domluvili), tak je úplně jedno, kolik součástí obsahuje a které rody převažují. Pakliže je alespoň jeden rodu mužského životného, opět se na konci přísudku píše měkké I. V našem případě tedy domluvili a nikoliv domluvily.
Výjimka u středního rodu
Ještě upozorníme na výjimku, která nastává u středního rodu a u níž řada lidí chybuje. Pokud je podmět pouze rodu středního, tak se někdy nepíše ani domluvili ani domluvily. Proč? Protože správně si v určitých případech neukazujeme zájmenem „ty“, nýbrž „ta“. Například – ta kuřata, ta dvojčata, ta města… A pak logicky musí přísudek končit také na -a, nikoliv i/y. Ačkoliv to leckomu nejde přes jazyk a používá tedy špatnou variantu s tvrdým Y, češtinářsky správně je pouze zápis jako: města se postavila, kuřata běhala, děvčata skákala, dvojčata se narodila. A v našem příkladu s domluvily nebo domluvili by to bylo – děvčata se domluvila atd.
Vícenásobný přísudek
A co když máme více součástí přísudku? Tedy máme větu typu: „Otcové s maminkami se domluvili, vyrazili a přijeli právě včas.“ I to se často stává a nemusíte v tom hledat žádné chytáky ani výjimky. Koncovka v přísudku se opět určuje podle rodu podmětu (v našem případě dominuje mužský životný rod), takže píšeme pouze měkké I. A to u všech součástí přísudku, tedy ve všech souvisejících slovesech.
Foto: Pixabay