Jak šetřit peníze

Domácí větrná elektrárna

Elektřina je součástí našeho každodenního života a být bez ní si umí málokdo představit. Přesto jsou místa, kde není veřejná rozvodná síť. A lidé se tam stěhují, nebo si tu pořizují rekreační nemovitosti. Ať už proto, že chtějí být blíže přírodě či touží po klidném domově mimo hektické město. Pak přichází na řadu alternativní, obnovitelný zdroj elektřiny. Dnes se běžně využívají elektrárny solární, ale své místo už má i elektrárna větrná. Jaké jsou vlastně podmínky pro to, abyste mohli mít soukromou větrnou elektrárnu doma? A zajistí domácnosti soběstačnost?

Vítr je základem

Větrná elektrárna je (stejně jako ta solární) plně závislá na počasí. Naše země rozhodně nepatří mezi ty, které by pro větrnou elektřinu měly ideální podmínky. Snad s výjimkou horských oblastí, hřebenů a luk. Pro provoz i té nejmenší větrné elektrárny je potřeba, aby vítr foukal průměrnou rychlostí 5 m/s a samozřejmě ideálně v průběhu celého dne. To se dá změřit pomocí anemometru, který pořídíte za cca 2 tisíce korun.

Kromě větru je důležité, aby se elektrárna nacházela v dostatečně otevřeném prostoru. Jen tak nebude proudění větru narušováno překážkou typu rodinná zástavba či les.

Náklady na pořízení? Vysoké

Pořídit si větrnou elektrárnu znamená sáhnout do kapsy pro několik stovek tisíc. Tedy pokud mluvíme o elektrárnách (do 3 kW), které už mají zvládnout „utáhnout“ alespoň méně náročné domácí spotřebiče. Pro ohřátí vody a vytápění už potřebujete elektrárnu s výkonem alespoň 5 – 12 kW. A tady jdou ceny značně nahoru, počítejte s investicí minimálně 300 tisíc Kč.

Na větrnou elektrárnu potřebujete od Stavebního úřadu povolení, a také musíte záměr ohlásit na odboru životního prostředí. I ten se musí k vašemu záměru vyjádřit.

Stačí to?

Domácí větrná elektrárna nezajistí soběstačnost. Nelze počítat s tím, že v našich podmínkách můžete být závislí pouze na ní. Buď se větrné elektrárny doplňují solárními panely, nebo mají lidé v chatách záložní benzinovou elektrocentrálu. Častá je kombinace obojího. V zimních měsících, kdy slunce ani vítr nemají takovou sílu, je záložní zdroj v trvale obydlených nemovitostech nutností. Ačkoli je větrná elektrárna nevyčerpatelným zdrojem energie, má v našich podmínkách bohužel nízkou efektivitu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close