Právo

Dodatečná kolaudace

Žít v objektu, který není oficiálně zkolaudován, sice lze, ale podle zákona je to protiprávní a hrozí vám za to pokuta. Jde totiž o černou stavbu. A problém může nastat i v případě, kdy přistavujete k již zkolaudované stavbě a tuto novou část zkolaudovat nenecháte. I to je pak černá stavba (a to i když jste si na ni předem pořídili všechna nutná povolení). Jak je to tedy s dodatečnou kolaudací?

Stavíte bez povolení a kolaudace? Může to být problém.

Když zjistíte, že vaše nemovitost není (správně) zkolaudovaná, je to nepříjemné. A ještě nepříjemnějším překvapením je, pokud koupíte nějaký objekt a zjistíte, že je zkolaudovaný úplně jinak a slouží tedy oficiálně k úplně jiným účelům, než k jakým ho hodláte využívat. Nic ale není ztraceno, protože je vždy možné zařídit dodatečnou kolaudaci či rekolaudaci, a to na základě pouhého splnění zákonem daných podmínek.

Jak na kolaudaci

Pro potvrzení, jestli je vaše stavba takzvaně černá, stačí nahlédnout do map Katastrálního úřadu. Pokud v nich svou stavbu, přístavbu či další vámi vlastněný objekt nenajdete, je jasné, že je nelegální. A lepší než tutlat dále před úřady jejich existenci, je sebrat odvahu a zajít na stavební úřad vše napravit.
V první řadě si ještě vše ověřte na stavebním úřadě (některé objekty totiž kolaudaci ani nepotřebují). Pokud je stavba skutečně nelegální, tak si ji nejprve nechte zdokumentovat a zakreslit do oficiálního projektu. Přijít k vám také musejí zeměměřiči, kteří si sami vše přeměří a zadokumentují, aby bylo možné nahlásit stavbu i na Katastrálním úřadě. Pakliže je stavba napojena na silnice či jinou infrastrukturu a sítě, musíte vše vyřešit i s majiteli těchto sítí a komunikací a dostat jejich oficiální povolení. Pak už se vydejte na stavební úřad a doložte všechny nutné dokumenty. I když jsou uznány a stavba dodatečně povolena a schválena, počítejte s tím, že za její předchozí nelegálnost dostanete pokutu – ale nebude tak závratná, jako kdyby na ni úřad přišel sám a vy jste ji dál zatajovali. Ale když vše dobře vyjde a úředníci vše schválí, dostanete potvrzení o kolaudaci.

Katastrální úřad

Vaše další cesta povede na Katastrální úřad, kde doložíte dokumenty ze Stavebního úřadu i potvrzení o kolaudaci. Pokud vše odpovídá, úřad vaše listiny přijme a stavbu nechá dodatečně zakreslit i do svých map. Jakmile je to hotové, je vše černé na bílém a oficiální. Připravte se také na zaplacení poplatku, ale pokuty už ne – jde o klasickou platbu účtovanou každému, kdo si nechává měnit svůj zápis v Katastru nemovitostí.
Na poplatky se při tomto jednání připravte celkově – a možná nepůjde o malé částky (mohou se vyšplhat až do desítek tisíc korun). Platit musíte za každé potvrzení, povolení i zakreslení, všude několik tisíc korun (plus již zmiňovanou pokutu za černou stavbu).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close