Právo

Dočasná stavba

Stavební zákon zde není pro legraci, a tak pokud se někdo pustí do nějaké stavby, měl by se nejprve informovat, co se smí a co se nesmí. Velmi lehce se totiž může stát, že vaše stavba bude úřady označena jako černá. A nebo zjistíte, že vaše stavba je oficiálně uznaná jen jako dočasná. Případně chcete postavit právě jen dočasnou stavbu, ale nejste si jisti, jak toho docílit. Poradíme vám.

Dočasná stavba má svá pravidla.

Základem toho, proč je nějaká stavba označena jako dočasná, je fakt, že na svém místě stojí jen dočasně. Tedy jen po nějaký, předem určený čas. Nemůže tak jít třeba o rodinný dům, ale jde o nějakou menší stavbu (nebo třeba skladovou halu), kterou poté, co ji přestanete využívat, zrušíte či zbouráte. Velmi často tak jde o nějaké menší přístavky na velkých stavbách – nějaký domek pro dělníky a podobně. Může se také jednat o předzahrádku restaurace či kavárny, která je na ulici postavena jen přes letní sezónu a na zimu se odklízí. Může jít zkrátka o cokoliv, co si někde postavíte, a dokonce to nemusí být ani na vašem vlastním pozemku (samozřejmě pokud k tomu máte povolení od majitele pozemku).

Typ dočasné stavby

Mohlo by se zdát, že dočasná stavba může být postavena jen z nějakých „falešných materiálů“. Ale to je mýlka, protože ve stavebním zákoně se o žádných takovýchto omezeních nedočteme – takže může jít o klasický zděný domek, stavbu ze dřeva, cihel, nebo klidně z kartonu. Je to úplně jedno. Pokud je stavba dočasná, máte na ni zkrátka jen dočasné povolení, ať je z čehokoliv. A po vypršení povolení musíte stavbu zcela odstranit.

Dočasné povolení

Pokud plánujete postavit dočasnou stavbu, musíte zajít na stavební úřad a tam tento svůj záměr oznámit. Řeknete i, jak dlouho tam stavbu plánujete mít a podle toho dostanete časové povolení. Když je stavba hotová, můžete ji využívat podle svého (ovšem v souladu se zákonem) – klidně v ní můžete i dočasně bydlet, když se vám zachce a je k tomu uzpůsobena. Ve chvíli, kdy ovšem vaše povolení vyprší, máte jen dvě možnosti.
Buď můžete stavbu odstranit, nebo můžete na stavebním úřadě požádat o její prodloužení. To je možné, a pokud je to opodstatněné a nemá se stavbou nikdo problém (například vlastník pozemku, na němž stojí). O prodloužení platnosti lze žádat i opakovaně. Ale to neznamená, že pokud budete dočasnost opakovaně prodlužovat, stane se vaše stavba trvalou (to samozřejmě lze také zařídit, ale musíte jednat oficiální cestou a splnit k tomuto uznání všechny podmínky a náležitosti, které zákon určuje všem takzvaně trvalým stavbám).

Nemožnost prodloužení

Existuje několik typů staveb, u nichž nelze žádat o prodloužení. Jejich existence je omezena na dobu nejdéle tří let a podle zákona ji nelze prodloužit. Tyto stavby jsou charakterizovány v § 104 odst. (1), písm. e) stavebního zákona.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close