Praktické

Dobírka na Slovensko

O tom, jak se posílají zásilky na dobírku v rámci České republiky, se asi nemusíme příliš rozepisovat, protože většina z nás to ví, nebo o tom má alespoň lehce potuchy. Horší to může být, pokud se rozhodnete nějakou zásilku poslat na Slovensko, a protože nechcete přijít o své peníze, posíláte ji na dobírku. Jak na to?

Na Slovensko můžete poslat cokoliv, na dobírku i bez ní.

Dobírkou se většinou posílá různé zboží, které si od někoho objednáte. Pokud za zboží neplatíte předem, například převodem na účet, můžete zvolit platbu dobírkou, kdy zaplatíte peníze doručovateli ve chvíli, kdy vám předává zásilku – vy, jako kupující, máte jistotu, že objednávka skutečně poctivě dorazila, prodávající zase ví, že za své zboží dostane zaplaceno (a pokud ne, zboží se mu opět nepoškozené vrátí). Je to tedy velmi praktická cesta, kterou ovšem nemusíme využívat jen v tuzemsku, ale i při zasílání do zahraničí. Ostatně, řada českých e-shopů zasílá své zboží i na Slovensko a spousta slovenských internetových obchodů zase posílá zásilky do České republiky. A dobírky často také jako formu placení akceptují. Jenže to zákazník bere jako automatiku, ale když náhodou chce on sám něco poslat na Slovensko, nejspíš zaváhá, jak na to.

Česká pošta

Pokud si nevíte rady, je nejjednodušší možností zajít na některou pobočku České pošty, kde vám s odesláním poradí. Spoustu informací se předem můžete dočíst i na webových stránkách pošty. Podstatné je, že přes Českou poštu lze balíky posílat do zahraničí, a to dokonce do 20 zemí (včetně Slovenska). Balík můžete odeslat z jakékoliv pobočky, přičemž předem si ho oceníte (cenu zásilky je třeba napsat přímo na ni). Lze takto posílat i cennosti, jako například šperky, protože pošta odpovídá za možné poškození či za ztrátu (ovšem jen do výše udané ceny). Maximální hmotnost zásilky smí být 30 kilo a rozměrově zásilka nesmí na žádné straně přesáhnout dva metry. Minimální rozměr je pak udáván jako 21 x 19 centimetrů. Za zaslání balíku do zahraničí musíte počítat i s určitou částkou jako platbou za odeslání – jde zde o příplatek k základní ceně balíku podle vámi udané ceny, přičemž se platí za každých započatých 1 000 korun, a to vždy 4 až 5 korun (záleží na hmotnosti balíku).

Jiní přepravci

Pokud nechcete využívat služeb České pošty, můžete si samozřejmě zvolit i jiného dopravce. Na našem trhu jich působí hned několik a řada jich nabízí různé výhody především e-shopům, které tak mohou na Slovensko zboží odesílat za výhodnějších podmínek.
Přes tyto dopravce lze balíky posílat kromě jiného také na dobírku, přičemž dobírkovou částku jim předem udáte a peníze od adresáta vám posléze dorazí nejčastěji na váš bankovní účet, jehož číslo dopravci také dáte. Můžete si navíc zvolit, zda zásilku na danou slovenskou adresu bude dopravovat kurýr, a nebo zda bude za českými hranicemi předána Slovenské poště, která už se dle vašich instrukcí postará o doručení.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close