Hypotéka

Do kolika let se dává hypotéka

Rádi byste koupili nemovitost, ale nemáte našetřeno dost peněz? Jedním z nejoblíbenějších řešení je hypotéka. Ale do kolika let se dává hypotéka? A jak vysokou hypotéku vám v bance dají? A od jakého věku můžete žádat o hypotéku? To vše vám vysvětlíme.

V kolika vám ještě banka schválí hypotéku?

Hypotéku si teoreticky můžete vzít kdykoliv. To, že jde o hypoteční úvěr, totiž ještě neznamená, že musí být v řádech milionů nebo dokonce desítek milionů. Může jít totiž klidně o nízkou hypotéku ve výši několika stovek tisíc korun. A pokud máte dostatečný příjem a chybí vám na nákup nemovitosti jen takhle „málo“ peněz, většina bank vám ráda půjčí i ve vyšším věku. A pokud ne formou hypotéky, nabídnou vám jiný typ úvěru.

Do kolika let se dává hypotéka?

Obecně se uvádí, že se hypotéka dává do 50 let věku. Po padesátce už se vám bude hypotéka shánět hůře. Proč? Protože většina hypotečních úvěrů se nabízí na 20 až 30 let. A banky by samozřejmě byly rády, abyste hypotéku stihli splatit ještě za svého života. Dřív se proto hypotéky nastavovaly tak, aby je lidé byly schopni doplatit ještě za svého aktivního života – tedy před nástupem do důchodu. Jenže průměrný věk se zvyšuje a hranice odchodu do důchodu posouvá, a tak i u bank nastávají změny. Nižší hypotéku s kratší dobou splatnosti proto můžete často získal i ve vyšším věku než v 50 letech.

Podmínky pro hypotéku

Abyste získali hypotéku, musíte splnit několik základních podmínek. A je úplně jedno, jestli je vám 20 nebo 70 let. Pro banku je totiž při posuzování hypotéky váš věk pouze jedním z mnoha ukazatelů a rozhodně není tím nejdůležitějším. Nejdůležitější je takzvaná bonita žadatele. Tedy to, jestli bude schopen hypotéku řádně splácet a jestli je pravděpodobné, že ji doplatí. Kvůli tomu banka posuzuje vaše příjmy, a to nejen ty stávající, ale typicky i rok zpětně. Dále se dívá na vaši dluhovou historii a na to, jestli jste v minulosti měli problémy se splácením dostali se do exekuce nebo jestli nejste v insolvenci. Zajímá ji i to, jestli už jste v minulosti měli půjčky a řádně je splatili – za to jsou bonusové body. A také ji samozřejmě zajímají vaše měsíční výdaje – tedy to, jestli vám zbývá dost peněz na splátky hypotéky.

Od kolika let se dává hypotéka?

Horní věková hranice pro schválení hypotéky je teoretická a každá banka si ji nastavuje podle svého a s ohledem na bonitu a úvěruschopnost daného žadatele. Co se týká spodní věkové hranice, od kdy je možné žádat o hypotéku, tak ta je jasná a zcela logická – 18 let věku. Tedy plnoletost. Dřív si o hypotéku požádat nemůžete. A většině lidí ji banka neschválí ani v 18 letech, a to z toho prostého důvodu, že nemají dostatečné příjmy, žádnou úvěrovou minulost a jsou pro banku nepopsaným listem papíru – což v tomto případě není žádná výhoda. Jedinou šancí, jak můžete v 18 letech získat hypotéku, je mít dostatečné příjmy (řada mladých lidí už díky podnikání vydělává hodně), případně si najít ručitele (například rodiče). I tak to ale může být problém a výhodnější je pár let si na žádost o hypotéku počkat, než se dostatečně postavíte na vlastní nohy.

Hypotéka ve vyšším věku

Vraťme se ale ještě k nejstarším žadatelům o hypotéku. Pokud je vám už více, ale i tak byste o hypotéku měli zájem, doporučuje se najít si spolužadatele. Nejde o ručitele (i když i toho můžete mít a jistě vám to pomůže), ale jedná se o druhou nebo i třetí osobu, které požádají o hypotéku spolu s vámi. V tom případě se počítá se všemi vašimi příjmy a řeší se splátková minulost u všech a banky pak bývají ke schválení hypotéky vstřícnější. Dále vězte, že pokud bude mít banka zástavní právo k nemovitosti, na niž bude hypotéka vázána, také vám hypotéku spíš schválí. A nakonec se zaměřte na své příjmy – je totiž nutné si uvědomit, že pokud jste v důchodu, tak starobní penze pro banku není hlavním příjmem, ale jen takzvaným doplňkovým (a to ať už je sebevyšší) – takže je potřeba, aby jeden z žadatelů měl i běžný příjem (ze zaměstnání nebo podnikání).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button