Půjčky

Dlužníci fyzické osoby registr

Registrů dlužníků pro fyzické osoby existuje v dnešní době hned několik. Dostat se do registru dlužníků bývá velmi snadné, ale výmaz z registru dlužníků bývá pak o dost složitější.

Dlužníci (fyzické osoby) a zápis do registru dlužníků

Dnes platí, že když si vezme někdo půjčku, úvěr či hypotéku a pak neposílá pravidelně splátky, tak je dlužník zanesen do registru dlužníků fyzických osob. Do registru dlužníků se tedy dostávají lidé, kteří měly problémy se splácením svých závazků. A v registrech dlužníků je v poslední době zapsáno stále více lidí a jejich počet neustále stoupá. Podílí se na tom i krize.

Registry dlužníků fyzických osob pro dlužníky: jaké existují?

Vždy je třeba mít na paměti, že neexistuje pouze jeden registr dlužníků, existuje více různých databází dlužníků. Vyjmenujeme si ty hlavní registry dlužníků v České republice:

  • bankovní registr dlužníků – využívají ho banky a někdy se nazývá také registr dlužníků BRKI. Provozuje ho Czech Banking Credit Bureau. Vymazání z bankovního registru dlužníků je možné po 4 letech.
  • registr dlužníků NRKI – jsou do něho zapojené společnosti poskytujicí leasing a dále instituce nabízející splátkový prodej. Provozuje ho Leasing And Loan Credit Bureau.
  • registr dlužníků SOLUS – využívají ho nebankovní společnosti. Jsou tam zapojení například i mobilní operátoři. Hodně lidí je zapsáno právě v tomto registru dlužníků. Výmaz z tohoto registru dlužníků je možný po 3 letech.

Jak požádat o výpis z registru dlužníků?

Nejprve je třeba mít informaci v kterém registru dlužníků jste vlastně zapsaní. Většinou to bude buď bankovní registr dlužníků nebo registr dlužníků SOLUS. Provozovatele konkrétního registru dlužníků je potřeba požádat o výpis z registru dlužníků. Výpis je většinou zpoplatněný nějakou částkou. Výpis vám pak dojde poštou. A dozvíte se tak, proč jste byly zapsáni v registru dlužníků a další informace, které se s tím pojí.

Dlužníci zapsaní v registru dlužníků s tím mají potíže

Pokud totiž máte zápis v registru dlužníků, tak nemáte šanci získat žádnou výhodnou hypotéku, úvěr či půjčku. Často lidé mývají problémy i při poskytování mobilních paušálů. Ale většinou to lidi hlavně zasáhne v tom, že si nemohou vzít hypotéku. A v dnešní době je velmi těžké mít bez hypotéky vlastní bydlení. Málo kdo si dokáže našetřit na vlastní bydlení v hotovosti.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button