Student

Dítě je pořád nemocné

Nový školní rok je tady, dítě je nadopované vitaminy a z léta proběhaného v přírodě je úplně fit a spokojené. A sotva vstoupí do budovy školy nebo školky, už má zase rýmu a kašel. A nezbaví se toho až do pozdního jara. Co s tím? Co když je dítě pořád nemocné? Není už problém vážnější?

Děti z mateřinek jsou často nemocné.

Nepopiratelným faktem je, že malé děti jsou často nemocné. Jakmile vstoupí do školkového kolektivu, jejich imunita dostává zabrat. Ta se totiž pořád ještě vyvíjí a musí čelit mnoha různým nemocem, ať už virového nebo bakteriálního původu. Zatímco tělo dospělého člověka se s nimi vyrovná poměrně snadno a obvykle odolá, malé dítě je vzápětí nemocné. A nic s tím zpravidla neuděláte – srovná se to až postupem času.

Nadměrná nemocnost

Běžné nemoci předškolních dětí nejsou ničím výjimečným a zpravidla ani závažným. Rýma, k tomu třeba i kašel, občas teplota. Podzim a zima jsou náročné a naše imunita musí bojovat se zvýšeným množstvím virů. Ale je možné, že je vaše dítě pořád nemocné, a to doslova pořád – jen pár dní v měsíci je zdravé, pak už ho zase máte doma. V tom případě byste měli zpozornět. Protože občas může nadměrná nemocnost naznačovat jiný problém. Třeba ten s imunitou.

Porucha imunity

Jak se pozná porucha imunity? To, že se setkáte s nachlazeným člověkem a za dva dny máte také rýmu, neznamená, že vaše imunita nefunguje nebo je vážně narušená. Imunita funguje, jen není brněním kolem našeho těla. Imunitu máme všichni už od narození a funguje, jen u dětí postupně vyzrává.
To, že jde o poruchu imunity, poznáte zpravidla tak, že i banální onemocnění (třeba nachlazení) se u vašeho dítěte vzápětí rozvine do mnohem těžší podoby, která se mnohem hůř léčí – přidá se například bakteriální infekce, horečky… Lékař mu předepíše antibiotika. A za krátko se to celé opakuje, několikrát do roka a vždy je léčba velmi zdlouhavá a náročná.

Nadužívání antibiotik

Některé matky jsou úzkostlivé a po lékařích na každou infekci dýchacích cest vyžadují antibiotika. Co kdyby se kašel vzápětí rozvinul do zánětu průdušek? Jenže pokud lékaři předepisují antibiotika často a na každý problém (což bohužel někteří skutečně dělají), tak se efekt antibiotik časem začíná snižovat. Tělo se vůči nim stane imunním a antibiotika už nemohou s infekcemi bojovat tak dobře, jak by měla. Lékař tedy musí nasadit jiný druh antibiotik a pak zase jiný. A tělo si buduje odolnost i vůči nim. Takže když jednou přijde skutečně vážná nemoc, která se bez penicilinu léčí jen velmi těžko, najednou se zjistí, že antibiotika nepomáhají. Což je obrovský problém.

Ochrana dětského zdraví

Chodí vaše dítě do školky a je pořád nemocné? Jste z toho rozladění, váš zaměstnavatel už zuří, ale vy s tím nic nenaděláte. Zase jste doma s dítětem. Abyste se těchto situací pokud možno vyvarovali a dítě vydrželo co nejdéle zdravé, je potřeba dodržovat některá preventivní opatření. Zaprvé dbejte na pestrou stravu plnou vitaminů a dalších potřebných živin. Zadruhé posílejte dítě do kolektivu jen zdravé, aby lépe odolalo infekcím. Pokud by všichni rodiče nechávali nemocné děti doma a neposílali je do školky s rýmou a kašlem, dětských nemocí ve školkách by rázem ubylo.
Pokud má vaše dítě nějaký zdravotní problém, ať už narušenou imunitu nebo třeba nějaký typ alergie, dbejte na to, aby se vyvarovalo rizikových faktorů a mohlo tak zůstat déle zdravé.

Ve škole už v pohodě

To, že jsou děti ve školce pořád nemocné, neznamená, že to bude pokračovat i ve škole. Imunita totiž potřebuje trénink. A tím, že se dítě neustále setkává s různými nemocemi, si na ně imunita zvykne a tělo jim lépe odolá. Což znamená, že s přechodem do školy už dítě tak často nemocné nebude.
Jiné je to ovšem u dětí, které do školky chodí například jen na poslední, povinný rok. Ty bývají často nemocné i ve škole, protože jejich imunita ještě není tak vyzrálá.


Foto: Pixabay

One Comment

  1. Ano, pestrá strava, ale také dostatek pobytu na čerstvém vzduchu. Když není slunce, doplňovat vitamin D, některé maminky si chválí dračí krev a také je dobré udržovat zdravý střevní biom skrze kvalitní probiotika nebo pokud mají děti rády např. kvašené potraviny, tak přes zimu více zařadit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button