Peníze

Darování plazmy

Uvažujete o tom, že byste darovali krev? Pak jistě zkoumáte, co všechno toto dárcovství obnáší. Víte ale také o tom, že darovat lze nejen krev? V nemocnicích je někdy mnohem více potřeba krevní plazma či destičky. A právě dnes se podíváme na to, jak je to s darováním krevní plazmy.

Proč darovat plazmu?

Krevní plazma je tekutá součást krve, která v těle zajišťuje přepravu vitamínů, soli, tuků a stopových prvků. Je to velmi vzácná tekutina, kterou nelze nijak uměle vyrobit. Mnoha lidem však může zachránit život jen ona. Zároveň se z ní vyrábí některé životně důležité léky, jako například Albumin, imunoglobiny či léky s některými faktory srážlivosti potřebné pro kvalitní život hemofiliků.

Krevní plazma se používá i při velkých operacích, po autonehodách apod. Pokud jste dosud o jejím darování neuvažovali, uvědomte si, že se i vy můžete ocitnout v situaci, kdy budete tu od dárce potřebovat.

Kdo může být dárcem?

Dárcem krevní plazmy se může stát zdravá osoba, která splní veškeré předpoklady. Ty vám sdělí transfuzní stanice, najdete je ale i na internetu. Jsou vesměs shodné s těmi pro dárce krve:

–          věk 18-65 let (může se v transfuzních stanicích trochu lišit)

–          váha nad 50 kg

–          ochota podstoupit vstupní lékařskou prohlídku

–          dobrý zdravotní stav (zjišťuje se jednak dotazníkem, jednak testovacím odběrem) a dobrý stav žil

–          netrpí / netrpěl žádnou vážnou chorobou (diabetes, epilepsie, roztroušená skleróza, revmatické, kožní, pohlavní onemocnění, chronické onemocnění plic, srdce, cév, krve aj.)

–          může odběru věnovat cca hodinu čas

Jak probíhání darování plazmy

Den před odběrem zvyšte příjem tekutin a jezte lehkou, vyváženou stravu. Nepijte alkohol ani nápoje s kofeinem. V den odběru se nasnídejte, odběr plazmy se neprovádí nalačno!

V domluvený čas se dostavíte na transfuzní stanici. Vyplníte zdravotní dotazník a podstoupíte předodběrovou prohlídku. Pokud je vše v pořádku, čeká vás samotný odběr. Ten se provádí na přístroji zvaném separátor, který si průběh odběru sám řídí. Odebírá se 650-800 ml plazmy.

Do žíly vám bude zavedena kanyla. Krevní plazma bude v separátoru odstředěna od krvinek, které vám kanylou budou opět vraceny do krevního oběhu. Protože tento odběr nezatěžuje tolik organismus, jako dárcovství krve, je možné krevní plazmu darovat mnohem častěji.  Maximum je 33 odběrů za rok. Vychází to cca na 1x za dva týdny.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close