Concierge
Přemýšlíte, co to je concierge? Je to jméno? Činnost? Nějaké tajné heslo? Odpověď je mnohem prostší. Slovo concierge je totiž označením pro zaměstnance hotelu, který pro hosty hotelu zařizuje vše od A do Z.
Francouzské slovo concierge [ˌkɒnsɪˈeəʒ nebo kɔ̃sjerʒ] můžeme do češtiny přeložit jako domovník, správce domu. V tomto významu ho také v konverzaci s Francouzem můžete používat. Jeho význam je ale i přenesený a stalo se označnením nejen pro domovníka, ale i pro pracovníky hotelů. A ne jen tak ledajakých hotelů. V obyčejném apartmánu na concierge nenarazíte. Takto se označují zaměstnanci luxusních hotelů nebo apartmánů, které nabízejí nadstandardní služby a ubytovává se v nich ta nejbohatší klientela.
Co dělá concierge?
Zaměstnanec, kterému se v hotelnictví říká concierge (nebo který pracuje na pozici označované názvem concierge), je v českém pojetí taková „holka pro všechno“. Není to ani recepční ani portýr. Není to majitel hotelu ani jeho správce. Je to zaměstnanec, který má na starosti hosty a často jen část hostů, pro které zařizuje úplně všechno. Pokud host něco potřebuje nebo má nějaké přání, přijde právě za conciergem a požádá ho o to – a on mu to splní, objedná nebo jinak zprostředkuje.
Služby poskytující concierge
Pokud si rezervujete pobyt v hotelu, nedovoláte se zaměstnanci na pozici concierge. Jednáte s recepčním. Concierge je pro vás pak připraven v hotelu a pokusí se splnit vám vše, co vám na očích uvidí. Přejete si vymyslet a zařídit výlet? Vyhoví vám. Potřebujete zajednat odvoz? Není problém. Chcete se vydat na plavbu lodí? Zařídí to od A do Zet. Potřebujete letenky? Concierge je tu pro vás. Sháníte průvodce po městě? Concierge ho sežene namísto vás. Chcete si rezervovat stůl v restauraci? Concierge je váš člověk. Zkrátka, pokusí se udělat vám dovolenou snů a zařídit, aby váš pobyt byl ten nejlepší, jaký může být. Concierge vám sám o sobě nebude sloužit, ale všechno zařídí a ve všem se vám pokusí vyhovět.
Jak se stát conciergem?
Pokud hledáte nové zaměstnání a poohlížíte se i v pětihvězdičkových hotelech, tak možná na pozici s názvem concierge narazíte. Luxusní hotely ji mívají, a to nejen ty české, ale i ve světě. Typicky v dovolenkových resortech, kde si lidé chtějí naplno užívat volna a plnit si své sny.
Aby se z vás mohl stát concierge, musíte pro to mít ale řadu předpokladů. Důležitý je váš charakter a vaše vlastnosti – concierge musí umět jednat s lidmi, být asertivní, vstřícný, úslužný, musí se snažit každému vyhovět. A když vyhovět nelze, musí umět vymyslet, jak to udělat.
Zadruhé musí mít concierge určité předchozí zkušenosti. Ideální je praxe v hotelnictví, aby věděl, jak to v ubytovacích zařízeních chodí. Concierge musí být tak trochu manažer – musí umět zvládat organizovat různé akce, neztratit se ve svých povinnostech, vyhovět lidem, ale zároveň to musí dělat dobře. A v neposlední řadě, concierge by měl umět minimálně jeden cizí jazyk – angličtina je dnes téměř všude základním požadavkem, ale čím více jazyků ovládá, tím lépe, protože pak může lidem pomáhat ještě lépe.
Přerod do soukromého sektoru
Možná už jste se s pojmem concierge setkali, ale nebylo to v hotelu. Řadě lidem se totiž tato služba a tato pozice líbí a rádi využívají služeb concierge. Je to jejich osobní rádce a pomocník při celém pobytu v nějakém hotelu. A leckdo by si přál mít ho po ruce i doma, za běžných situacích. Proto už existují firmy, které lidem nabízejí jejich osobní concierge – jde o člověka, který jim bude k ruce, poradí, pomůže, zorganizuje, pohlídá děti, zajistí různé služby.
De facto je to takový osobní asistent, který je vám pořád k ruce, šetří váš čas a zároveň plní to, co si přejete nebo co zrovna potřebujete. Takže pokud chcete být concierge, nemusíte se hlásit o zaměstnání jen v luxusním hotelu, ale můžete být concierge pro kohokoliv, kdo o tyto služby projeví zájem.
Foto: Pixabay