Cestování

Co s sebou do Egypta

Nezáleží na tom, jestli už končí letní prázniny nebo je sychravý podzim – pokud vás láká Egypt, můžete do něj vyrazit kdykoliv během roku. Naopak, pokud se tam vydáte mimo letní sezonu, nebudou vás tam trápit vysoké tropické teploty leckdy se blížící až ke 40 či více stupňům Celsia. Ale co si do tak vzdálené a exotické země vzít s sebou?

Dovolená v Egyptě patří většinou k těm nezapomenutelným.

Pokud vyrážíte do Egypta poprvé, možná se vám náš návod bude hodit. Pakliže tam jezdíte pravidelně, nejspíš už víte, na čem jste, ale opakování je matka moudrosti, tak ať na něco nezapomenete. Základem jsou jistě doklady. S občanským průkazem si tady nevystačíte, jelikož míříte do Afriky, takže určitě nezapomeňte na cestovní pas (a zkontrolujte si, zda je platný). Občanský průkaz si s sebou sice můžete vzít, ale stačí vám i jeho kopie, stejně jako kopie zdravotní kartičky. Mnohem důležitější je totiž potvrzení o pojištění, které uzavřete před cestou – možná je to cestovní pojištění, možná i nějaká jiná, zkrátka vše si vezměte s sebou a ideálně do příručního zavazadla (nebalte to do kufru). K tomu nezapomeňte zejména letenky či jiné cestovní doklady, případně i potvrzení či voucher od cestovní kanceláře, pokud jedete s ní.

Léky, voda, jídlo

Kdo pravidelně užívá nějaké léky, měl by si je určitě vzít i s sebou na dovolenou, protože na místě se vám náhradní budou jen těžko shánět (zvlášť pokud jsou vázány na lékařský předpis). Vhodné je vzít si také léky, které se vám mohou hodit pro případ nouze – Endiaron či jiný přípravek na žaludeční a střevní potíže, Acylpyrin či jeho obdobu proti teplotě či bolesti, nějaké náplasti, krém na opalování a po opalování, případně preventivně přípravek na spálenou kůži.
Co se týká vody, je to v Egyptě dost značný problém, protože kohoutkovou se rozhodně nedoporučuje pít – pro Evropana to může znamenat konec dovolené a značné a dlouhodobé střevní potíže. Je třeba kupovat si tam balenou vodu. S sebou si dostatečnou zásobu jen těžko přivezete, navíc při letištní kontrole by převoz lahví mohl také značit dost velký problém. Pokud chcete ušetřit, můžete si s sebou vzít varnou konvici a kohoutkovou vodu si před pitím převařovat.
Co se týká jídla, berte si s sebou jen to, co nepodléhá zkáze teplem, a to, co víte, že dokážete spotřebovat. Pokud máte zajištěné stravování all inclusive a ještě se mezitím hodláte stravovat v místních restauracích, nemá příliš smysl balit si s sebou hory jídla.

Oblečení

Při balení oblečení dbejte na to, kolik si toho můžete vzít zejména do letadla, protože na letištích bývají rozměry a váha zavazadel omezeny. A i pokud jedete autobusem, počítá se s jedním zavazadlem na osobu, protože nákladový prostor není nafukovací. Ale jedete do tropů (a to i když vyrážíte třeba v lednu). Tak není nutné brát si toho příliš. Rozhodně s sebou nepotřebujete nic teplého, žádné kabáty. Berte si letní oblečení, kraťasy, trička s krátkým rukávem, tílka, šaty, sandály a pantofle. Pevnou obuv využijete jen za předpokladu, že hodláte chodit na túry, jinak je zbytečná. Můžete si vzít speciální gumové boty do moře, pokud nevěříte jeho dnu, případně nějaké na pochůzky po hotelu. Základem je spodní prádlo, ponožky příliš nevyužijete. Ideální je nějaká pokrývka hlavy, která vás ochrání před ostrým sluncem, případně sluneční brýle. Na večer si můžete přibalit lehký svetřík či mikinu a jedny delší kalhoty.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close