Cestování

Co napsat na pohled

Je to sice už trochu retro, ale k prázdninám patří i psaní pohledů. Někteří z nás je sice posílají o Vánocích a o Velikonocích, ale kdo má děti na letním táboře, ten svým ratolestem většinou pošle i nějaký ten pohled. Jenže místa na něm není příliš, a tak nejspíš přemýšlíte, co na něj napsat.

Pohledy a dopisy ještě nejsou mrtvé.

Pohled je velmi specifický. Pokud byste posílali dopis, tak můžete popsat tolik listů papíru, kolik chcete, pak je dáte do obálky a zalepíte. Pohled je jen jedna kartička, z lícové strany je nějaký obrázek, z rubové je na pravé polovině prostor pro adresu a poštovní známku a na levé pro váš text. Takže místa to není mnoho. I když budete psát drobným písmem, vejde se vám tam maximálně pár vět. A když píšete dítěti, musíte brát ohled na jeho schopnost čtení, takže nelze používat drobné psací písmo a váš běžný „škrabopis“ – ideální je psát pohledy velkými tiskacími písmeny, která jsou dobře čitelná a přehledná. Jenže tím pádem se tam textu vejde ještě méně. Takže než začnete psát, měli byste si pořádně promyslet, co na těch pár pomyslných řádků vepíšete, aby to mělo nějaký smysl a aspoň něco jste tím sdělili.

Krátký pozdrav

Na úvod se sluší napsat pozdrav, případně oslovení. Píše se do dopisů, stejně jako na pohledy – a je úplně jedno, že o kousek vedle je jméno adresáta zaznamenáno v kolonce pro to určené. Myslete na to, že prostor je omezený, takže pozdrav volte krátký, stručný, ale výstižný. Úplně stačí dvouslovný, jako například: „Milý Toníku“, „Ahoj Maruško“. Pohled se většinou považuje za neformální psaní (těžko budete pohled posílat na nějaký úřad), takže si nemusíte s oslovením příliš lámat hlavu. Ale není dobré na něj zapomenout.

Stručný text

Když se podíváte na prostor na pohledu, mělo by vám být jasné, že esej se vám tam nevejde. Nemá ani cenu, abyste dítěti popisovali, co jste ten den dělali, co jste měli k obědu a tak dále. Uvědomte si, že i když pohled pošlete dnes, nedorazí adresátovi dřív než další den, spíš až za dva dny. Není ani vhodné psát, jak si užíváte klid, jezdíte na výlety a máte se báječně, protože to potomka může rozesmutnět a pak lituje, že nezůstal doma s vámi.
Ideální je napsat nějaký obecný, milý text, který adresáta potěší a potvrdí mu, že na něj myslíte a máte ho pořád rádi. Například: „doufáme, že se máš dobře a že nezlobíš, my se máme taky fajn a už se na tebe moc těšíme. I kočička s pejskem už se tě nemůžou dočkat“ nebo „moc tě zdravíme na letní tábor a jsme rádi, že se ti tam líbí. My chodíme do práce, staráme se o zahrádku a už se těšíme, až budeš zase doma“. Zkrátka nějaký text v tomto duchu.

Rozloučení

Na závěr nezapomeňte na rozloučení. Opět nemusí být formální a nemusíte připojovat vlastnoruční podpis. Podepište se jen křestním jménem a zapište jména všech členů rodiny, od nichž pozdrav posíláte, klidně i jméno domácího mazlíčka. Například: „zdraví tě mamka, taťka, Honzík a Fík“. Někam do zbylého prostoru můžete udělat ještě drobnou malůvku – třeba nakreslit rozesmátého smajlíka, kytičku, autíčko – cokoliv, co adresáta potěší.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close