Co napsat do památníku
Vzpomínáte si ještě na doby, kdy jste měli svůj památníček a spolužáci a kamarádi vám do něj psali věnování a malovali obrázky? Možná památník máte dodnes někde uložený jako cennou vzpomínku. Dnes už památníky nejsou tak časté, ale občas ho nějaké dítě má. A když ho přinese, možná váháte, co napsat do památníku.
Vaše dítě si ze školy přineslo památník spolužáka a má za úkol něco do něj namalovat. Dětem to zpravidla nečiní žádný problém – zkrátka si sednou a namalují nějaký obrázek. Hotovo. Ale pokud je dítě už starší, bude nad tím nejspíš víc přemýšlet. Co namalovat do památníku, aby to vypadalo hezky, mělo to nějaké hlubší poselství a kamarád z toho měl radost? A co napsat do památníku? Protože k obrázku se často píše i věnování (nebo se do památníku jen píše a nemaluje – jak kdo uzná za vhodné).
Co napsat do památníku
V dnešní době, kdy máme po ruce počítače a chytré telefony, to není zase až takový problém. Pokud váháte, co napsat do památníku (nebo o tom přemýšlí vaše dítě nad památníkem svého kamaráda), můžete zapnout internet a dohledat nějaké zajímavé citáty. Určitě narazíte na nějaký, o němž si řeknete – to je ono. Napište do památníku větu či dvě, sloku z básně, rým – zkrátka cokoliv, co vás chytne za srdce a o čem budete vědět, že to vyjadřuje váš vztah k majiteli památníku nebo čím ho potěšíte.
Slova od srdce
Přemýšlíte-li, co napsat do památníku, nemusíte si brát na pomoc ani technologie. Když napíšete pár slov od srdce, potěší to možná víc než opsaný cizí citát. Pokuste se v jedné či dvou větách vyjádřit svůj vztah k majiteli památníku, popsat své city, popsat jeho osobnost, povzbudit ho, potěšit ho. Pište pozitivně. Kritika do památníku nepatří. Nepopište ani celou stránku. Stačí stručný, jasný a upřímný vzkaz, který majiteli památníku zůstane navždy a na který se bude moci kdykoliv podívat a vzpomenout si na vás. Třeba i za 30 let.
Co namalovat do památníku
Do památníku se zpravidla také maluje. Můžete tedy napsat do památníku na jednu stranu vzkaz, na protější pak přidat obrázek. Ten, kdo má trochu malířského nadání, s tím nebude mít problém a může namalovat to, co mu jde nejlépe, co má majitel památníku rád nebo co je oba spojuje. Leckdo ale i v dospělém věku maluje tak, že to připomíná spíš kresbičky předškolního dítěte. V tom případě je zadání kresby do památníků velmi záludné. Jak něco namalovat, aby to nepůsobilo směšně? Abstrakce se dnes cení, takže můžete popustit uzdu fantazii. A nebo si vezměte nějaký vzor a proti světlu ho třeba i obkreslete. Pak ho už jen vybarvěte jako omalovánky a majitel památníku bude nadšen.
Čím psát a malovat do památníku
Do památníku můžete napsat nebo namalovat teoreticky cokoliv. Ale možná uvažujete i nad tím, čím to napíšete nebo namalujete. Pro psaní do památníku se nejvíc hodí pero nebo propiska, které odolají zubu času. Jen se ujistěte, že inkoust rychle zasychá, aby se váš vzkaz nerozmazal.
Při malování do památníku sáhněte po tužce a pak po pastelkách. Volit můžete i voskovky, případně fixy (jen pozor, abyste se s nimi nepropsali na opačnou stranu, kde už možná nějaký vzkaz či obrázek je, abyste ho tedy nezničili). Vodové barvy, tempery, křídy a další barvy, které by mohly poničit památník, jiné výtvory v něm nebo by se mohly častým listováním mazat, raději vynechte.
Inspirace v památníku
Pořád jste bezradní a nevíte, co napsat do památníku ani co tam namalovat? V tom případě se inspirujte v samotném památníku. Prolistujte ho a podívejte se, co tam psali nebo malovali ostatní. Vytáhněte svůj starý památník a pročtěte si a prohlédněte, co stojí v něm. Nebo se inspirujte na internetu, kde se toto téma také často probírá. A určitě vás pak už napadne, co do památníku napsat nebo namalovat.
Foto: Pixabay