Student

Co musí umět dítě u zápisu do školky

Zatímco u zápisu do školy se předpokládá, že dítě už má nějaké elementární znalosti a schopnosti, u zápisu do mateřské školy je tomu jinak. K samotnému zápisu se totiž dítě ani dostavit nemusí – stačí, když řádně vyplněnou přihlášku odevzdají rodiče a čekají pak na rozhodnutí o přijetí či nepřijetí.

Ve školce se od dětí očekává jen základní schopnost smostatnosti.

Přesto, že se dítko u zápisu do školky nemusí ani ukázat a nemusí předvádět své dosavadní znalosti, určité schopnosti se od něj přesto očekávají. Nemusí umět kreslit, předříkat básničku, udělat kotrmelec… ale musí být nějakým způsobem samostatné, aby ve školce mohlo plně fungovat bez dosavadní pomoci rodičů.

Bez nočníku i plen

Často se hovoří o možnosti zápisu do školek již pro dvouleté děti. Mnozí učitelé z mateřských škol s tím nesouhlasí, protože mezi dvouletými a tříletými dětmi je většinou propastný rozdíl. Dvouleté dítě často ještě nosí pleny, případně je schopno chodit jen na nočník, nikoliv na záchod. Samo se nedokáže obléknout, často vyžaduje dudlík a podobně. To ve školce není možné. A od toho se odvíjí základní předpoklady pro úspěšné přijetí dítěte do předškolního zařízení.
Dítě, které má nastoupit do školky (a nezáleží na tom, zda jsou mu tři nebo čtyři roky a nebo více či méně), musí zvládat chodit na záchod, nesmí mít pleny, natož dudlík. Mělo by se umět svléknout a samo obléknout, tedy alespoň základní části oblečení včetně bot. Učitelky počítají s tím, že malým dětem při oblékání budou muset pomáhat, zvlášť co se týká bund nebo zavazování tkaniček. Kromě toho se musí dítě umět samostatně pohybovat, zvládat ujít procházku, samo jíst a také komunikovat, respektive dorozumět se.

Každé dítě je jiné

Nikdo není stejný, a tak je jasné, že od dvou stejně starých dětí nemůžeme očekávat stejné schopnosti a znalosti. Nezáleží jen na výchově a snaze jejich rodičů, ale vývoj dětí je značně individuální. Některé dítě hovoří plynně ve větách už v roce a půl, jiné se ve třech letech sotva dorozumí dvouslovnými větami. S tím se ovšem ve školce počítá a předpokládá se, že děti se spoustu věcí naučí v rámci kolektivu, kde se zlepší i jejich komunikační dovednosti a motorické schopnosti.

Co je předem naučit

Než dítě přihlásíte do školky, měli byste mu vštípit určité znalosti. Zaprvé by mělo znát své jméno, příjmení a věk. Je třeba také počítat, že ve školce mu bude přidělena skříňka, většinou označená nějakou značkou či obrázkem, takže dítě by mělo být schopno poznat, co na značce je a zapamatovat si ji.Vhodné je naučit dítě zdravit, poprosit a poděkovat, zvládat po sobě uklízet a také umět komunikovat s neznámou autoritou jako je učitelka, aby zvládlo říct, co ho trápí, bolí či co potřebuje.
Zároveň dítěti předem vysvětlete, že školka není za trest, že si půjde za dětmi hrát, bude si malovat, užije si na hřišti a podobně. Začátky jsou vždy těžké, ale děti si rychle zvyknou a školku si pak užívají.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close