Praktické

Co je to šotolina

Lidé, kteří nepracují ve stavebnictví nebo nikdy nepoužívali žádné druhy kamenů pro stavební práce na svém pozemku, možná netuší, co to je šotolina. Je to přitom velmi prosté. Jde o velmi malé kamínky, které nevznikají přirozenou, přírodní cestou, nýbrž jsou cíleně drceny z větších kamenů.

Šotolina je zbytková drť z kamenů.

Šotolinu můžete znát pod pojmem kačírek, protože ke kamenům tohoto typu se vztahují oba názvy. Podstatné je, že jde uměle vytvořenou kamennou drť. Velké kameny, kusy skály či jakékoliv jiné kamenivo je cíleně drceno, aby tyto menší kusy mohly být používány k různým účelům ve stavebnictví. Šotolina není zpravidla drcena účelově, protože jde o velmi drobné kamínky. Takže když se velké kameny drtí na menší, vzniká při tom jakýsi odpad – tedy kamenná drť. A právě to je šotolina.

Frakce

Každý typ kamenů používaných ve stavebnictví má určitou frakci, tedy určitou velikost. To je důležité znát, protože pokud plánujete například vytvářet kamenné podloží (třeba pod dlažbou), měli byste kameny vrstvit podle jejich frakcí (tedy velikostí), aby vám mezi sebou pak nepropadávaly, nemíchaly se a nevytvářely nechtěné propadliny na povrchu. Proto by frakce měly následovat vždy jedna za druhou, přičemž úplně nejmenší frakci má písek – jeho zrna mají sotva milimetr.
Co se týká šotoliny neboli kačírku, tak u tohoto typu drceného kameniva se uvádí frakce 0 – 4. To znamená, že jednotlivé kamínky mohou mít délku od 0 (tedy být úplně miniaturní) do 4 milimetrů. Nikdy od prodejce nedostanete kameny, které mají všechny svorně 4 milimetry. Proto je dáno toto rozmezí a drť je díky tomu i hezky namíchaná, takže když z ní uděláte někde vrstvu, kameny mezi sebe hezky zapadnou a nevytvářejí zbytečné průduchy.

Cena šotoliny

Potřebujete-li si objednat šotolinu, měli byste si nejprve propočítat, kolik jí budete potřebovat. Bohužel, na rozdíl od jiných stavebních materiálů, u kameniva vám nestačí prodejci sdělit, kolik metrů čtverečních potřebujete. Jelikož se kameny dávají do vrstev, potřebujete vypočítat množství v objemových jednotkách, tedy nejlépe v metrech krychlových. Nicméně, ani to vám nestačí. Protože kameny se na vůz nákladního automobilu nevsypávají z přesných kubíkových krychlí. Jde tu o váhu. Takže musíte prodejci a dopravci sdělit, jak moc šotoliny potřebujete přivést – a nejčastěji se množství počítá na tuny.
V současnosti můžete jednu tunu šotoliny pořídit za zhruba 150 korun za tunu. Ceny se mohou lišit podle zvoleného přepravce, ale ne o moc. Nejde o tak drahý materiál, ale je přitom docela žádaný, protože má mnoho způsobů využití.

K čemu je šotolina?

Když už víme, co to je šotolina, jak vypadá i za kolik peněz se dá pořídit, bylo by vhodné také zmínit, k čemu se dá používat. Teoreticky ji můžete použít k čemukoliv. Můžete si s ní třeba na pozemku vysypat cestičky. Dá se s ní také vysypat parkovací plocha pro auto, protože když se řádně zhutní, je to ideální materiál, který dobře sákne vodu, nedělá se na něm bláto a nemusíte se o něj až tak moc starat.
Šotolina je také hojně využívána silničáři, kteří s ní vysypávají okraje vozovky. A ano, přesně ty kamínky, které tak rády odletují, pokud jedete po krajnici, jsou šotolina (i když někdy se používá štěrk, který je dle své frakce o něco větší).
V neposlední řadě je šotolina využívána i jakožto podkladová vrstva, pokud z kamenů děláte třeba vrstvenou cestu. Stavaři ji také hojně užívají k zasypávání izolací, kde velmi dobře a dlouho bez problémů může posloužit. Někdy se s ní dokonce zasypávají spáry mezi dlažebními kostkami nebo se dá umisťovat do filtračních jímek, a to jako jejich náplň.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button