Počítače

Co je to Fastboot mode

Uživatelé chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Android se mohou setkat s různými nenadálými potížemi. Jednou z nich může být Fastboot mode, tedy režim, kdy obrazovka telefonu zčerná a dole se vám zobrazí tento nápis, přičemž telefon nereaguje na žádné vaše pokyny. Co s tím?

Stačí náhodný stisk tlačítek a rázem je telefon jako mrtvý.

Do režimu Fastboot se můžete dostat i cíleně. Slouží k instalacím systému, aktualizacím a tak dále. Ovšem pokud nejste vývojář nebo se nesnažíte proniknout hlouběji do softwaru vašeho chytrého telefonu, nejspíš se do toho nikdy nebudete cíleně pouštět, protože byste stejně nevěděli, co dělat dál. Pokud to víte, tento článek naopak nepotřebujete. Ovšem většina lidí, kteří se s Fastboot modem setkají, jsou naprosto zmatení a bezradní a netuší, jak telefon znovu přivést k životu. Není to přitom zase tak složité.

Zapnutí omylem

Pakliže se podíváte na displej chytrého telefonu a vidíte jen černo a nic nejde dělat, nejspíš jste se do tohoto režimu dostali omylem. Obvykle tak, že se vám v kabelce či kapse stiskne určitá kombinace tlačítek – a není tu tolik možností, protože chytré telefony přílišným množstvím tlačítek nedisponují – většinou je zde tlačítko pro vypnutí/zapnutí, tlačítka pro zvyšování a snižování hlasitosti, případně ještě tlačítko pod displejem, kterým vypínáte různé aplikace či si vyvoláváte menu. Pakliže stisknete zároveň tlačítko pro vypínání a k tomu tlačítko pro snížení hlasitosti a podržíte je, dostanete se do tohoto režimu. Ale stejně tak se tento režim může objevit, pokud dojde k nějaké systémové chybě v telefonu a ten se přepne právě do tohoto modu.

Vypnutí Fastboot mode

Když se do Fastboot režimu dostanete omylem, případně kvůli nějaké chybě, nejspíš vás zajímá jediné – jak z něho zase okamžitě ven. Je to poměrně jednoduché. Stiskněte tlačítko pro vypnutí telefonu a k tomu podržte tlačítko pro zesílení hlasitosti. Pokud pár vteřin držíte, telefon by se měl vypnout (protože pouhým stisknutí vypínacího tlačítka byste ho nejspíš nevypnuli). Pakliže se vám to podaří, stačí se pokusit telefon klasickou cestou zapnout – mělo by to jít a měl by zase normálně fungovat.

Režim Fastboot

Ve Fastboot modu můžete hlouběji prozkoumat duši svého chytrého telefonu. Pakliže se do něj dostanete, zobrazí se vám cca. sedm různých možností, kterými můžete aktualizovat či přehrát svůj software. Je to takzvané recovery menu, v němž se můžete pohybovat právě pomocí již zmiňovaných tlačítek pro zvyšování a snižování hlasitosti (tedy nahoru a dolů) a potvrzujete pomocí tlačítka pro vypínání/zapínání. Pokud nechcete nic měnit ani instalovat, je třeba alespoň pomocí vhodné volby nastavit aktuální datum a čas („wipe/format data“,) protože Fastboot mode vám ho nejspíš zruší.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close