Hypotéka

Co je ostatní komunikace

Vyjíždíte-li na silnici, měli byste znát víc než jen dopravní předpisy. A nezáleží na tom, zda jste motorista, cyklista nebo jste právě vyrazili na elektrické koloběžce. V tomto textu se podíváme, co je ostatní komunikace a jaké jiné komunikace ještě existují a čím se od sebe liší.

Veřejná nebo ostatní komunikace? Někdy je to těžké poznat.

Běžnou silnici, ať už jde o dálnici, rychlostní silnici nebo silnici mezi obcemi, můžeme označit jakožto veřejná komunikace. Taková veřejná komunikace se vyznačuje tím, že ji může využívat kdokoliv – tedy celá veřejnost. Mohou u ní platit určité výjimky, ale za běžné situace na ní není vjezd zakázán ani není určena jen pro určitou skupinu osob (respektive řidičů či vozidel). Ostatní komunikace má jiná pravidla a není to totéž jako veřejná komunikace (i když na první pohled mohou vypadat úplně stejně).

Co je ostatní komunikace

Jakožto ostatní komunikace se označuje silnice, která není určena pro každého a vjíždět se na ni smí pouze za určitým účelem. Ostatně, i podle toho si nese svůj oficiální název, jímž je účelová komunikace. Velmi podrobně se o tomto typu komunikace (stejně jako o jiných komunikacích) píše také v Zákonu o pozemních komunikacích č. 13/1997.
Pro jednoduchost si tedy můžeme říci, že ostatní komunikace neboli účelová komunikace je typ silnice, která má za úkol propojovat nemovitost s veřejnou komunikací, propojovat dvě nemovitosti či pozemky, může jít o příjezdovou cestu, případně slouží také k obhospodařování polí, lesů a dalších pozemků.

Vstup na ostatní komunikace

Není pravda, že na silnici označenou jakožto ostatní komunikace by byl zákaz vjezdu. Ano, pokud je na začátku této silnice daná dopravní značka, pak na ní skutečně vjet nesmíte. A taková ostatní komunikace obvykle slouží jen určitému okruhu osob, které mají povolení užívat ji. Typické to je, pokud jde o příjezdovou cestu k lesu, poli a tak dále, takže ji využívají traktory a další zemědělské stroje, které se po ní k poli dostávají. Jiní lidé by tam se svými dopravními prostředky neměli co dělat.
Neboli, záleží na rozhodnutí vlastníka komunikace, komu dovolí, aby na ni vjížděl.

Vlastník ostatní komunikace

Možná jste nevěděli, že mezi váš majetek může patřit i silniční komunikace neboli kus silnice. Ostatně, není nic zvláštního, když některé silnice jsou obecní, neboli stará se o ně daná obec, na jejímž území leží. I když je to de facto veřejná komunikace, jejím majitelem je obec.
Takže i běžný člověk může vlastnit kus silnice. Pokud jde o příjezdovou cestu na jeho pozemek nebo silnici propojující jeho dva pozemky, je logické, že i silnice je (nebo může být) jeho. V takovém případě záleží čistě na rozhodnutí majitele, zda i ostatním lidem umožní průjezd či průchod po této komunikaci. Někdy to udělá, jindy ne.

Informace od obce

Fakt, zda je daná komunikace něčí, nebo zjištění, komu patří, vám nejlépe poskytne právě obecní úřad obce, na jejímž území daná komunikace leží. Nemusíte se ostýchat – stačí zajít v úředních hodinách na obecní úřad, případně na něj zatelefonovat a informovat se, o jaký typ komunikace se v daném případě jedná a jak je to s přístupností.

Veřejná i neveřejná ostatní komunikace

V zákoně se můžeme dočíst o účelových komunikacích veřejných i o účelových komunikacích neveřejných. A to je třeba respektovat. V zákoně se dále jasně uvádí, že ostatní komunikace je definována tak, že jde o „dopravní cestu, která je znatelná, relativně trvalá a nemění svůj průběh v terénu“.
Pokud majitel takové komunikace veřejně a písemně nevyjádří nesouhlas s užíváním ostatní komunikace pro lidi, má se za to, že jde o veřejnou ostatní komunikaci. Problém je, pokud majitel udělí souhlas, ale pak pozemek i s komunikací prodá – nový majitel tento souhlas může jen těžko vzít zpět. Tato problematika je poměrně složitá a ohledně přístupových cest na pozemek se lidé často přou i soudí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button