Co je kreditní karta?
Platebních karet má v peněžence mnoho lidí i několik. K vlastnímu účtu, ke společnému účtu, ke spořícímu, kreditní kartu od banky, kreditní kartu věrnostní…Dnes je zkrátka moderní platit kartou všude, kde se dá. Není se čemu divit, však je to také pohodlné. A ještě pohodlnější, když můžeme disponovat s penězi, které nejsou naše, ale jejich půjčení nás prakticky nic nestojí. Ano, tohle a mnohem víc umí kreditní karta. Ovšem, když je správně používaná. Může být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Pojďme se podívat na to, co to vlastně kreditní karta je a jak její výhody využívat.
Kreditní = úvěrová karta
Platební karty mohou být debetní nebo kreditní. Rozdíl mezi nimi je zásadní. Debetní karta je ta, kterou ze svého účtu čerpáte vlastní naspořené finance. Zkrátka vám přijde výplata, vy peníze vyzvednete z bankomatu a je to.
Kreditní karta je karta úvěrová. Banka vám na ní povolí určitý limit, do kterého si prostřednictví karty půjčujete peníze. Můžete s ní platit u obchodníků, můžete s ní vybírat v bankomatu, stejně jako s kartou debetní. Za využívání peněz však platíte úrok (mimo bezúročné období, viz níže), a ten je nemalý. Kartu můžete kdykoli celou doplatit nebo měsíčně posílat splátku, jejíž minimální výše je (v závislosti na bance) od 2 – 5 % z půjčené částky.
Bezúročné období – největší výhoda kreditní karty
Kreditní karty mají jedno obrovské plus. Bezúročné období. Tedy období, ve kterém pokud vrátíte půjčený obnos, nezaplatíte nic navíc. Kartu použijete, za pár dní peníze na kartový účet vrátíte a můžete jet nanovo. Jednoduché. Ale má to svá úskalí.
Bezúročné období je na každé kartě jiné. Musíte si proto zjistit od banky, jak dlouhé je právě na té vaší. Pro příklad – kreditní karta má bezúročné období až 50 dnů. Nemyslí se 50 dnů od doby, kdy si půjčíte peníze, ale od začátku vašeho zúčtovacího období. Tedy, máte-li zúčtovací období od 1.-30. v měsíci a bezúročné období je oněch 50 dnů = 1.5. kartou zaplatíte a do 20.6. musíte finance vrátit. Pokud kartu ale použijete až 29.5., stejně musíte prostředky splatit do 20.6., nechcete-li platit úrok.
Pozor však na jednu věc – bezúročné období platí výhradně na platby u obchodníků. Jakmile kartu použijete v bankomatu, úrok naskakuje okamžitě.
Pozor na úrok a poplatky
S používáním platební karty jsou spojeny samozřejmě poplatky a úrok. Ten bývá vysoký, od 18 %, spíše 20 % výš. Co se týče poplatků, jsou různé dle instituce, která kartu poskytuje. Obvykle ale platíte za vystavení karty, vedení kartového účtu. Před podpisem smlouvy či před aktivací karty si přečtěte sazebník a podívejte se na poplatky za zrušení karty, blokaci při ztrátě či krádeži, opětovné vystavení.
Foto: Pixabay