Ostatní

Co je dron

Pojem dron je v současnosti poměrně často skloňován, a to především v souvislosti s nejrůznějšími konflikty. Tato skutečnost je vcelku logická a pochopitelná, jelikož právě v místech ohnisek takovýchto konfliktů se nacházejí bezpilotní letouny, které se snaží monitorovat situaci a vystupují jako určitý typ špionážních strojů. Není se čemu divit, jelikož drony fungují jako velmi bezpečné špionážní prostředky a jejich ovládání nemusí být nijak výrazně náročné. My se v následujících řádcích budeme soustředit na to, co vlastně drony jsou, jaká byla jejich historie, kde všude se používají a na spousty dalších důležitých aspektů, které se těchto bezpilotních letounů týkají.

Definice dronu

Dron v podstatě představuje bezpilotní letadlo. Mnohdy je označován také jako letadlo bez posádky. K jeho řízení dochází totiž na dálku. Není tak zapotřebí nikoho, kdo by seděl v kokpitu a pilotoval. Ostatně není to ani možné, jelikož kabina pilota není uzpůsobena tomu, aby v ní někdo seděl, respektive mnohdy se s ní nepočítá vůbec. Pokud není dron ovládán na dálku, může bez problémů létat díky přeprogramovaným letovým plánům. Jinak existují ještě i složitější autonomně fungující dynamické systémy, které se právě využívají v armádě k průzkumným letům. Typické je samozřejmě špionážní využití, nicméně mohou také fungovat jako skvělé prostředky pro hašení požárů. Využívat je může mimo jiné také Policie České republiky a jiné složky veřejného života.

Historie bezpilotních letadel

Drony nepředstavují žádnou novinku, ale fungují úspěšně již několik desítek let. První model byl sestaven již v roce 1916. Postaral se o to profesor Archibald Montgomery Lowe. Jednalo se o dron s názvem Aerial Target. Pak docházelo ke vzniku dalších bezpilotních letadel, která byla ovládána na dálku. Typické bylo Hewitt-Sperry Automatic Airplane vytvořené v průběhu první světové války ve Spojených státech amerických. Bezpilotní letadla se využívala pro fotografování přímo ve vzduchu. Mnohdy se postupně jednalo i o RC modely. V 80. a 90. letech postupně došlo k markantnímu zmenšení jednotlivých modelů. Tím se logicky zvýšil i zájem o ně. Některé letouny byly postupně osazeny i zbraněmi. Jmenovat bychom mohli zejména model MQ-1 Predator se zbraněmi země vzduch.

Typy dronů

Velmi důležitá je i klasifikace bezpilotních letadel. Existuje hned několik základních typů, které se zcela běžně využívají. Podívejme se na ně tedy mnohem podrobněji v následujících odrážkách. Díky nim si uděláte přesnou představu o konkrétních druzích.

–          cílové a návnadní letouny

–          průzkumná letadla

–          logistické stroje

–          výzkumné a vývojové modely

–          bojové stroje a bitevníky

–          civilní a komerční bezpilotní letadla

–          zvláštní speciálně navržené stroje


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button