Cestování

Co je charterový let

Kdo se příliš neorientuje v letecké dopravě, pro toho může b ýt pojem „charterový let“ matoucí. Co je to? Co je na něm tak zvláštního a jak se liší od klasického letu? Vše vám níže osvětlíme, a to včetně výhod a nevýhod charterových letů a letenek.

Charterové lety jsou v mnohém výjimečné, ale mají i nevýhody.

Na letišti existují dva hlavní typy letů. Zaprvé jde o pravidelný let, což jsou předem naplánované a dlouhodobě platné letecké „jízdní řády“ letadel, která pravidelně létají do vybraných měst a destinací. Letenku si do nich můžete koupit kdykoliv a na jakýkoliv termín, který je právě volný a který vám vyhovuje.
Druhým typem je takzvaný charterový let, který je v provozu nepravidelně, obvykle jen sezónně. To znamená, že letadla do vybraných destinací létají například jen v létě či jen v zimě, zkrátka jen v těch obdobích, kdy je o takové lety zájem. A nebo může jít o „soukromý“ let, kdy si letadlo pronajme určitá skupina lidí, která si sama určí cílovou stanici – například hokejová či jiná sportovní reprezentace nebo třeba skupina politiků. Ale v drtivé většině případů jde o lety, které si zařizují cestovní kanceláře pro své klienty.

Výhody charterových letů

Pokud si zařizujete dovolenou přes cestovní kancelář, většinou máte v ceně i leteckou dopravu – nemusíte se o nic starat, zkrátka dostanete letenku na určitý termín a do určitého letadla. A každý, kdo jede v tomto termínu na tuhle dovolenou, letí tímhle letadlem. Cestovní kancelář si ho zkrátka celé pronajme pro své zákazníky a snaží se naplnit jeho kapacitu. A když se jí to nepovede a zůstanou v něm volná místa? Pak jsou jen dvě řešení – volná místa zde zkrátka zůstanou nevyužitá, ale cestovní kancelář musí pronajímateli zaplatit plnou cenu, nebo se pokusí volné letenky ještě na poslední chvíli pod cenou prodat někomu dalšímu. To je ideální příležitost pro ty, kdo se chtějí někam podívat a nemají dost peněz. Letenky do charterových letů jsou totiž velmi výhodné, takže se do vysněných končin můžete podívat za zlomek běžné ceny.

Last minute

Nevýhodou charterových letů, respektive letenek prodávaných na poslední chvíli, je, že jsou zkrátka „last minute“. Takže se může stát, že si koupíte letenku tam, kam jste ani ve snu neplánovali cestovat, ale berete to prostě jako výzvu. Jenže musíte být hodně rychlí, protože takových dobrodruhů, co chtějí levně létat, je hodně a letenek je jen omezené množství. Takže během sezóny jsou většinou do několika minut rozprodané.
Další nevýhodou může být, že si nemůžete příliš vybírat – pokud kupujete na poslední chvíli, je volných jen několik sedadel a počet možných destinací je také velmi omezený.

Místa odletů

V České republice existuje několik leteckých společností specializujících se na charterové lety. Výhodou je, že jejich letadla odlétají z několika míst v České republice. Takže pokud si takový let pronajmou cestovní kanceláře, mohou své klienty nabrat na několika místech a teprve pak odletět do cíle. Nejčastěji se s těmito letadly setkáte v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech či Pardubicích, ale několik letišť, na nichž přistávají, je i na Slovensku. Po světě jich pak jsou tisíce a je jen na vás, kam se rozhodnete na poslední chvíli vydat, nebo zda v klidu využijete služeb prostředníka (např. cestovní kanceláře) a nebudete pak muset řešit, jestli váš let je charterový či pravidelný a kolik a za co platíte.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close