Banky

Co je anuita

Pojem anuita se týká především finančnictví, konkrétně oblasti úvěrů. Pokud s ní počítáte, budete pochopitelně vědět, kolik peněz při půjčce připlatíte. Objasnění pojmu anuita by tedy mělo být zejména v zájmu lidí, kteří si potřebují půjčit finanční prostředky u některé z bank nebo nebankovních společností. Rozhodně není problém si o anuitě zjistit fakticky všechno, a to například v následujících řádcích. Pokusíme se popsat, v jakých situacích je anuita důležitá a kdy je naopak třeba ji spíše opomíjet. Pojďme tedy postupně na všechny aspekty, které se anuity týkají s tím, že si objasníme nejprve její význam.

Objasnění termínu anuita

Samotný pojem anuita pochází z latiny, konkrétně z latinského výrazu annuus, což je označení pro přídavné jméno roční. V některých publikacích se používá i termínu ročina, který je ale spíše zastaralý a ne úplně přesný. Ve finanční teorii představuje anuita stálou platbu, která je postupně hrazena v pravidelných časových intervalech pro konkrétní určité období. Při samotném splácení hraje velmi důležitou roli především koncepce časové hodnoty finančních prostředků. Tato hodnota se po dobu splatnosti pochopitelně může měnit.

Co všechno pojímá anuita

Anuita v sobě zahrnuje celou řadu různých záležitostí. Tou první je bezesporu úmor. Tento termín označuje samotnou splátku konkrétních vypůjčených finančních prostředků a také úrok, který je zapotřebí zaplatit věřiteli. Vy jako žadatel o půjčku byste měl hned na počátku přesně vědět, jak bude vysoká celková suma, kterou si u banky nebo u nebankovní společnosti půjčíte a také to, kam až může vyšplhat potenciální úroková sazba. V současnosti je u většiny úvěrů již uvedena modelová situace, anebo se můžete obrátit na efektivní nástroje typu kalkulačky konkrétní půjčky. Ta vám přesně ukáže veškeré aspekty, které se daného úvěru budou týkat, a vy budete mít jistotu, že získáte produkt, který vám spíše finančně pomůže.

Konstantní výše anuity

Typický je pro anuitu především fakt, že je zcela neměnná. Dalo by se namítnout, že se mění výše úroku, nicméně ta je regulována tím, že dochází ke zvýšení úmoru. Nejčastěji se tento způsob splácení projevuje u dlouhodobějších úvěrů, které jsou tak v podobě svých splátek do jisté míry neměnné, což je pro mnohé klienty finančních institucí výhodné.

Nesprávný výklad anuity

Anuita bývá mnohdy bohužel vykládána i mylně, což vede k velkým nepřesnostem a zbytečným komplikacím v životě některých lidí. Ti totiž anuitou nazývají zůstatek členského podílu na konkrétní nemovitosti v rámci družstevního vlastnictví. V každém případě nemovitosti jako takové nemají s anuitou vůbec nic společného, takže je třeba brát tento fakt v potaz a soustředit se na správný výklad tohoto pojmu, který jsme ostatně podali.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button