Reklamní články

Co dělat, když nemáte peníze na splácení půjček?

Člověk musí dělat maximum, aby se do takové situace vůbec nedostal. Půjčovat si zodpovědně, neutrácet za hlouposti. Občas vás ale životní události převezou. I těm zodpovědným se může stát, že přijde nějaký nečekaný výdaj a oni kvůli němu nemají na splácení stávajících půjček. Jak se pak zachovat?

Neházejte flintu do žita a nepodnikejte žádné neuvážené kroky. Místo toho se zamyslete, jistě najdete řešení. A příště, až si budete brát úvěr, se podívejte na srovnání půjček, ať si vyberete tu nejvýhodnější.

Rozhodně si neberte další půjčku

Splácet půjčky jinými půjčkami je jasná cesta do pekel, taková dluhová spirála totiž nemá konce. Stejně vám budou chybět peníze na splacení toho nového úvěru, takže se nikam nepohnete. Akorát se zadlužíte u jiné společnosti.

Šetřete na maximum

Víte, co je to doopravdy šetřit? Sepište si nutné měsíční výdaje a poškrtejte, co není nutné. Opravdu potřebujete chodit do posilovny? Běžte se místo toho proběhnout. Musíte s kolegy obědvat v restauraci? Naučte se připravovat si obědy do krabičky – ušetříte a pravděpodobně ještě zhubnete. Potřebujete si kupovat kokosový olej, avokádo a všechny podobné drahé potraviny? Na čas se omezte.

Spojte své půjčky do jedné

Pokud splácíte více úvěrů, mohla by vám ulevit konsolidace půjček a mikropůjček. V rámci konsolidace si všechny své závazky spojíte dohromady a pak platíte pouze jednu splátku. Nestane se tedy, že na splátku některé zapomenete, a ještě nejspíš ve finále získáte nižší měsíční splátku. Většina společností zákazníkům konsolidaci navrhne tak, aby jim doopravdy pomohla. Sice ve finále asi zaplatíte o něco více, budete splácet déle, ale neutopíte se v dluzích.

Peníze foto

Vyhlaste osobní bankrot

Další variantou je nechat se oddlužit, tj. vyhlásit osobní bankrot. Soud ho neschválí každému, ale můžete to zkusit. Zpracování návrhu stojí pár tisíc korun (maximálně 4000 Kč, v případě manželů 6000 Kč), peníze se splácí z vašich splátek. Pokud návrh schválí, budete muset v následujících 5 letech splatit alespoň 30 % z celkového dluhu, zbytek vám odpustí. Oddlužení je však typicky schvalováno lidem, kteří mají dluhy aspoň u dvou či více věřitelů. Navíc to také není úplná legrace. Soud vyměří splátky v takové výši, že vám zbude akorát peněz, abyste mohli nějakým způsobem přežívat. Nicméně po pár letech máte dluhy z krku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close