Práce

Co dělá dramaturg

Zatímco u mnoha profesí jsme si naprosto jistí, čím se daní lidé zabývají, existují i některé, které jsou pro většinu z nás jakoby zahalené tajemstvím. Takové profese se vyskytují zejména ve filmovém a divadelním průmyslu a jednou z nich je dramaturgie.

Dramaturg je při natáčení filmu základním článkem.

V jakýchkoliv titulcích jakéhokoliv filmu, seriálu, televizní adaptace divadelní hry, ale například i v titulcích počítačových her se dozvídáme, kdo na daném díle spolupracoval, tvořil ho, hrál v něm, režíroval, dělal zvuk… i kdo dělal dramaturgii. Zatímco v ostatních položkách se zhruba vyznáme, ta dramaturgie je opravdu leckdy velkým otazníkem. Co tedy vlastně takový dramaturg dělá, jak se jím stát a k čemu je ve filmech dobrý a nezbytný?

První krok

Dramaturg je v podstatě základním členem jakéhokoliv tvůrčího týmu. Většinou se zaměřuje jen na jednu oblast – buď bude řešit filmy, seriály a tak dále, nebo divadlo, případně se bude zabývat hudebními festivaly a nebo bude pracovat v rádiu. Zvládat více oblastí naráz je většinou nad síly jednoho člověka. Proč? Protože dramaturg je tím prvním člověkem, který drží v ruce text, scénář, program, skladby a podobně. Je to člověk, který čte scénáře, jež jejich autoři přinesou k možnému zfilmování. Čte divadelní hry, aby rozhodl, zda stojí zato je zaranžovat pro divadlo. Poslouchá skladby různých interpretů a rozhoduje, které z nich pozvat na hudební festival, aby to odpovídalo vkusu návštěvníků. Stará se o pořadí a rozličnost skladeb v rádiích. Zkrátka je tím prvním, který vše buď odsouhlasí, nebo to smázne ze stolu a pošle autora pryč, načež začne hledat jiného a číst další stovky stran.

Poradí i upraví

Na režisérovi je, aby dokázal všechno a všechny zorganizovat a natočil nějaký film či seriál. Scénárista mu k tomu dodá scénář, který předtím napíše. Ale mezi hotovým scénářem a prací herců, kteří se ho musejí naučit pro své role, stojí právě dramaturg. Ten musí scénář přečíst, zhodnotit, navrhne úpravy, poradí se s jeho autorem. Ukáže mu, co může být napsáno lépe a co může s klidnou duší vyškrtnout. Měl by to být profesionál a neměl by dát na prosby a žadonění autorů – musí scénář a tím i celý film předpřipravit tak, aby se zalíbil divákům a nebyl z něj propadák. Pokud se mu to nepodaří, může přijít o práci.

Vysokoškolské vzdělání

Zatímco scénář může napsat i člověk bez vyššího vzdělání, který má dostatek talentu a ví, jak na to, dramaturgem se musíte stát díky vysoké škole. Existuje na to speciální obor, a to ne jeden. Můžete studovat buď dvojobor nazvaný Dramaturgie a scenáristika (vyučuje se na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku či na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze), případně lze na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze vystudovat: Dramaturgii činoherního divadla, Dramaturgii činoherního divadla, Dramaturgii alternativního a loutkového divadla nebo Dramaturgii alternativního a loutkového divadla. Ale samotná škola samozřejmě nestačí, je nutná i určitá dávka talentu, tvůrčího umění a schopnosti najít to nejlepší pro budoucí film či divadelní představení a podobně.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close