Auto

ČKP – vyhledávání dle spz

Státní poznávací značka je velmi důležitou součástí každého vozu a bez ní prakticky není možné automobil anebo jiné motorové vozidlo provozovat. V současné době mají značky určitou podobu, a tak není od věci se na ně soustředit. Zaměříme se tedy přímo na státní poznávací značky a také na jejich vyhledávání. Situací, kdy budete potřebovat znát SPZ nějakého vozu, můžete klidně zažít, a to kdykoli. Typické jsou hlavně dopravní nehody. Když vám někdo způsobí škodu na zdraví, či na majetku, určitě budete rádi, když si pohodlně najdete číslo jeho státní poznávací značky a pak jej identifikujete a kontaktujete.

Charakteristika státní poznávací značky

Státní poznávací značka označovaná jako SPZ představuje jeden ze základních identifikačních znaků každého motorového vozidla. Jednat se ale může klidně i o přívěs či návěs. Pokud nevíte, čím se vyznačují jednotlivé značky, pak se začtěte do následujících řádků. Jen pro orientaci je třeba říct, že první písmeno každé značky označuje konkrétní kraj. Stačí se tedy soustředit přímo na dané písmeno a budete vědět, o jaký kraj se jedná.

Barvy znaků prozradí mnohé

Hodně důležitou roli hrají i barvy státní poznávací značky. Největší klasiku představují černá písmena, která jsou zanesena na bílý podklad. Tuto značku mají fakticky všechna vozidla. Jmenovat bychom mohli zejména vozy osobní, nákladní, autobusy a také přívěsy a návěsy. Poměrně zajímavé jsou vozy, které jsou označeny modrým písmenem na bílé značce. Jedná se o automobily konzulárních a diplomatických úředníků. Tyto osoby zpravidla disponují speciální diplomatickou imunitou. Dále není možné opomenout ani zelená písmena na bílé značce. Ta mají vozy, které nebyly schváleny pro provoz na komunikacích v České republice. Písmeno opět značí konkrétní kraj, v němž byla státní poznávací značka registrována. Tato čísla mají i veteráni, nicméně ty jsou ještě navíc označeni písmenem V, které značí, o jaký druh automobilu se vlastně jedná. Dále je vhodné věnovat pozornost značkám, které jsou typické žlutou barvou a černými písmeny. Jedná e o zvláštní motorová vozidla, mezi která se řadí hlavně zemědělská technika. Typická je i jednorázová značka na zeleném papíře psaná černými písmeny.

Jednoduché zjištění majitele SPZ

Možností zjištění majitele státní poznávací značky je hned několik. Nejčastěji se jedná především o vyhledání takovéto značky přímo na internetu, a to v registru ČKP. Je to právě Česká kancelář pojistitelů, která by měla mít všechny automobily v evidenci. Jednoduše tak budete mít přehled o tom, která značka se řadí k danému majiteli vozu. Vyhledávání probíhá pohodlně online formou. Za několik málo minut budete mít jasno v tom, který majitel patří k tomu či onomu vozu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close