Počítače

Číslování stránek ve Wordu

Microsoft Word patří k nejzákladnějším programům z balíčku Microsoft Office. Jedná se o textový editor. Jehož prostřednictvím je možné vytvářet různé dokumenty, které se používají jak při pracovním administrativním styku, tak i zcela běžně třeba při korespondenci. Dokumenty v tomto programu mají logicky určitou podobu a je zapotřebí znát spousty různých pravidel, podle kterých je možná jejich úprava anebo jakékoli jiné manipulování. Typickou záležitostí je zejména číslování stránek ve Wordu. To se může a nemusí provádět. Pokud se rozhodnete, že číslování bude zapotřebí, měli byste vědět, jakým způsobem jej lze vyřešit. Podívejme se tedy nejen na situace, kdy je číslování stránek zapotřebí ale také na samotný návod, který povede k tomu, že se stránky prostě a jednoduše naučíte pohodlně číslovat.

Kdy je číslování stránek zapotřebí

V případě, že budete psát nějaký oficiální dokument, bez číslování stránek se stoprocentně neobjedete. Typické je především u různých závěrečných prací. Jmenovat bychom mohli zejména seminární práce, anebo diplomové či bakalářské závěrečné práce. Tady je dokonce požadavek na číslování stránek přesně uveden. Pokud budete ale psát nějaký delší dokument, pak se doporučuje k číslování přejít, jelikož se tak v mnohém ulehčí jak vaše práce, tak i čtení konkrétního člověka, anebo skupiny lidí, kterým je vaše dílo určeno. Ostatně dovede si představit knihy bez číslování stránek? Když budete mít ale k dispozici pouze krátký text, který se vám vejde na pouhou jednu jedinou stranu, pak se číslovat nevyplatí. I tak ale není chybou, když stánku číslicí označíte.

Horní, či spodní číslování

Mnohé dokumenty se vyznačují tím, že je u nich striktně dodržováno číslování, které se nachází nahoře, anebo ve spodní části stránky. Momentálně není toto pravidlo nijak přesně stanoveno, takže je ryze na pisateli, pro jaké číslování se rozhodne. Obecně ale platí, že se stránky číslují spíše ve spodní části. Číslování tak nijak nezasahuje do celého dokumentu a je pouze jakousi ilustrační značkou pro tu či onu stranu.

Číslice vlevo, vpravo nebo uprostřed

Otázkou mimo jiné zůstává také to, do které části spodních partií stránek číslování dát. Nejčastěji se objevuje přímo ve středu. Jedná se v podstatě o nejpřirozenější polohu čísel. Jinak ale není problém dát konkrétní číslici vlevo či vpravo. Stoprocentně by ale čísla měla být rovnoměrně rozeseta na stránkách všude stejně. Jinak by dokument vzbuzoval chaos.

Jak nastavit číslování

Nastavení číslování stránek není nijak složité. Stačí si pouze spustit Microsoft Word a následně kliknout na pole s názvem Vložení. Právě v něm se nachází další mini ikona zvaná Číslo stránky, po jejímž rozkliknutí již budete mít další možnosti, kam číslování umístit.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close