Jak šetřit peníze

Čím topit v rodinném domě

Volba způsobu topení v rodinném domě je jedna z nejzásadnějších. Na jedné straně je potřeba uvážit ceny energií, na druhé pak také technologii vytápění. A právě technologií je čím dál více. Pokud jste ve fázi, kdy je váš dům zatím takříkajíc „na papíře“, pak se zaměřte na jeho energetickou náročnost. Usilujte o to, aby byla co nejnižší. Pokud budete mít dobře zaizolovaný dům, pak na topení uspoříte, ať už zvolíte jakýkoli způsob vytápění.

Elektřina – vhodný způsob topení pro nízkoenergetické domy

Jako první varianta topení se nabízí elektřina, protože ta je nezbytností a v podstatě již samozřejmostí v každé domácnosti. A právě elektřina je vzhledem k jednoduchosti přípravy, montáže a následné obsluhy velice oblíbena. K oblibě přispívají také nízké pořizovací náklady. Navíc podlahové topení přináší jeho uživatelům vysokou míru komfortu.

Častým argumentem proti instalaci elektrického vytápění je následná cena za spotřebovanou energii. To ovšem není tak úplně pravda. Když budete elektrické topení instalovat do domu, který není zateplen nebo je vlhký, jehož okna netěsní, nebo má špatný systém regulace, pak bude objem spotřebované energie vysoký, ať už to bude elektřina, nebo např. plyn.

Vytápění plynem

A právě plyn je další alternativou pro vytápění celého domu. Podmínkou je přípojka plynu na pozemku. Pořízení plynového kondenzačního kotle může být v dobře zatepleném domě zajímavé jak z pohledu investice, tak i následných nákladů na provoz. Velice výhodný je především pro kombinaci s velkoplošným sálavým vytápěním (např. podlahové).

Kondenzační kotle jsou také často kombinovány s externím zásobníkem pro přípravu teplé vody. Nicméně ekonomicky výhodnějšího provozu je možno dosáhnout využitím spíše jiného zdroje energie, ideálně obnovitelného.

Tepelné čerpadlo – investice do budoucna

Do kategorie obnovitelných zdrojů energie spadá tepelné čerpadlo, které je považováno za nejúspornější zdroj tepla. Využívá tepelnou energii ze vzduchu, zemního vrtu, plošného kolektoru nebo vody. Pro jeho provoz je potřeba elektřina. Pokud zvolíte tento typ vytápění, musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ta by se vám ale měla vrátit do deseti let v podobě úspor za energie s tím, že životnost kvalitního tepelného čerpadla je několikanásobně vyšší.

Tuhá paliva jako evergreen

Jako poslední zmiňme tradiční formy vytápění, tedy tuhá paliva, zejména uhlí a dřevo. Z pohledu financí se jedná o nejlevnější variantu vytápění rodinného domu. V případě této varianty budeme ovšem narážet na problém s emisemi, které při hoření těchto paliv vznikají.

Již nyní jsou na trhu dostupné kotle pouze třetí a vyšší emisní třídy. Pokud máte doma kotel nižší třídy, pak pro roce 2022 budete muset jeho používání ukončit a pořídit kotel nový.

Pro mnohé pak může být dalším argumentem proti také fakt, že s výjimkou automatických kotlů vyžadujete tato varianta ruční přikládání.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close