Zvířata

Čím se živí netopýr

Také rádi pozorujete poletující netopýry? Fascinuje vás jejich život, jejich způsob zimování, jejich pohyb pomocí zvukových vln? Netopýři jsou skutečně fascinující tvorové. Proto se na ně podívejme podrobněji. Čím se živí netopýr, jak žije a čím je nám prospěšný?

Netopýři jsou v Česku chránění.

Netopýři létají, ale přesto jsou to savci. Takže jde o jediný žijící druh savce, který aktivně létá (jinak létají pouze ptáci). Netopýr proto patří mezi takzvané letouny (což je řád živočichů). Přes den netopýři obvykle spí, jsou to totiž noční tvorové. Vylétávají zpravidla až za soumraku a vyrážejí na lov.

Čím se živí netopýr?

Přemýšlíte, proč netopýři tak zběsile poletují a dělají prudké otočky? Protože hledají potravu. A čím se živí netopýr? Hmyzem. Netopýři jsou hmyzožravci, a proto se soustředí na noční hmyzmůry, brouky, komáry, takzvané pakomáry. Nepohrdnou v podstatě žádným druhem hmyzu. A když na to přijde, dá si netopýr klidně i pavouka a další drobné bezobratlé živočichy.

Jak netopýr hledá potravu

Možná nevíte, jak netopýr v noci dokáže ulovit hmyz, když je tma. Třeba ani nesvítí měsíc a v dosahu nejsou ani lampy. Není to proto, že by netopýři dokonale viděli. Naopak. Ale mají speciální schopnost, takzvanou echolokaci. Vydávají zvuky, které mají výšku ultrazvuku, přičemž tyto zvuky se šíří ve vlnách, odrážejí se od okolních předmětů a netopýrům tak pomáhají bezchybně se pohybovat v jakýchkoliv prostorách – i v těch nejstísněnějších včetně jeskyní.
Pokud se tato zvuková vlna odrazí od hmyzu, netopýr okamžitě ví, kterým směrem se má vydat na lov a velmi rychle svou kořist dostane.

Kolik toho sežere netopýr

Netopýr se na první pohled zdá jako poměrně malý živočich. Ale existují i mnohem větší netopýři. Kaloň komorský může mít rozpětí křídel až 1,7 metru. Netopýr velký, který je nejrozšířenějším netopýrem v Česku, má rozpětí křídel okolo 38 centimetrů, jeho hlava s tělem má 6,5 – 8 centimetrů a ocas 4,8 – 6 centimetrů. Váží 18 až 45 gramů.
Kolik toho takový netopýr sežere? Překvapivě hodně – a množství stravy odpovídá velikosti netopýra. Uvádí se, že netopýr za noc uloví tolik potravy, že její váha odpovídá zhruba čtvrtině až třetině jeho hmotnosti.

Přezimování

Netopýři jsou zvláštní i v tom, že nejsou aktivní po celý rok. Nejvyšší aktivitu vyvíjejí od jara do konce léta. A i proto jich v létě můžete vidět nejvíc. Začátkem léta (obvykle v červnu nebo červenci) samice porodí mláďata (často jen jedno mládě), která se za zhruba 6 týdnů osamostatní. Poté se netopýři páří a zároveň hodně loví, aby si vytvořili tukové zásoby na zimu.
S příchodem chladných podzimních měsíců, tedy října a listopadu, netopýři vyhledávají úkryty, které se stávají jejich zimovišti. Často jde o jeskyně, zavřené štoly, sklepy a tak dále. Tam se nakonec schovají a spí. Doslova hibernují. Zhruba do konce února zůstávají v tomto stavu, kdy jsou jejich tělesné funkce zpomaleny a žijí jen ze svých tukových zásob. S příchodem teplejšího počasí vylétají a začínají budovat letní kolonie, lovit a samice se chystají na porod.

Máte doma netopýry?

Možná už jste v kůlně, sklepě nebo jinde u své nemovitosti objevili netopýra. Co s ním? V ideálním případě byste ho měli nechat v klidu přezimovat. Jakékoliv vyrušení z hibernace pro něj může být smrtelné.
Všechny druhy netopýrů, které se vyskytují v České republice, jsou chráněné zákonem. Pokud se netopýr někde rozhodne přezimovat, stává se i toto sídlo netopýra chráněno zákonem. Neuzavírejte proto netopýrům otvor pro odlétání a přilétání, vyvarujte se nátěrů okolních částí stavby jedovatými látkami a tak dále. Pokud si s netopýrem nevíte rady, oslovte záchrannou stanici pro zvířata, kde vám poradí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button