Čím omítnout komín
Komín potřebuje každý dům, v němž se topí kotlem. A je úplně jedno, jestli topíte dřevem, uhlím nebo plynem. Jenže komín postavený před desetiletími možná už nevypadá tak, jak byste si představovali. A nebo právě stavíte nový a přemýšlíte, čím omítnout komín. Poradíme vám.
Zrenovovat můžete i starý komín, který se třeba už i částečně rozpadá. Důležité je ale dělat tuto práci v létě nebo v době, kdy netopíte. Počítejte také s tím, že to bude trvat déle – některé materiály musejí zasychat několik dní až týdnů, takže si práci vhodně rozplánujte. A teď se na to podívejme konkrétně – jak opravit a čím omítnout komín?
Starší komíny
Starší komíny jsou různě znečištěné a mohou být v horším stavu. Zejména – jsou od sazí. Takže než se pustíte do oprav a zkrášlování, musíte se sazí z vnější části komínu zbavit. Smíchání černých sazí s bílou omítkou vám totiž neudělá dobrou službu.
Pak se zaměřte na stav zdiva. Pokud máte cihlový komín a některé cihly se už drolí a rozpadají, je nejlepším řešením odstranit je a komín vyzdít znovu a z nových cihel. Případně zkuste sehnat starší cihly podobné vašim, ať k sobě vzhledově sednou. Pokud už na komíně máte omítku, ale drolí se, je vhodné odstranit ji a stavební materiál použitý na komín dobře očistit.
Renovace komína
Než se pustíte do omítky, doporučuje se natřít cihly (nebo jiný materiál) na komíně speciálním nátěrem, který zafunguje jako impregnace. Zajistí, že špína z komína nebude prostupovat ven a vlhkost se naopak nebude dostávat do vnitřní části.
Teprve potom přistupte k omítce. A tady máte více možností, čím omítnout komín, protože omítek existuje několik druhů. Úplnou klasikou je vápenocementová omítka, kterou si můžete sami namíchat, případně koupit ve směsi a pak teprve podle návodu rozmíchat na kaši. Tu pak s pomocí zednické lžíce nanášejte na stěny komína, roztírejte a snažte se, aby vrstva omítky na komíně byla všude stejná.
Zasychání omítky
Pokud máte komín omítnutý, musíte omítku nechat zasychat. Což trvá několik dní až týdnů. Uvádí se, že 1 milimetr omítky zasychá 1 den. Pokud tedy uděláte dvoucentimetrovou vrstvu omítky na komíně, budete ji muset nechat zasychat přibližně 20 dní. A zpravidla se vrstva dělá 1 až 2 centimetry vysoká.
V komíně byste po omítání neměli zhruba měsíc topit, aby omítka zaschla přirozeně. Zatopením totiž vysychání neurychlíte. Respektive urychlíte, ale může se stát, že se omítka bude drolit a její životnost se kvůli tomu výrazně zkrátí.
Jiné možnosti
Možná se vám do omítání komína příliš nechce. Ne každý práci s omítkou vyhledává. A tak se můžete rozhodnout pro jiné řešení, které je velmi vhodné pro starší komíny, které už mají to nejlepší za sebou. A potřebují doslova slepit.
Řešením může být koupě speciálního lepidla, jeho rozmíchání podle návodu a pak „natažení“ lepidla na komín. Díky tomu se materiál komína dobře zpevní a po zaschnutí bude dobře držet. A ještě lepší je udělat první vrstvu maltou a teprve až poté použít lepidlo.
Ale jelikož lepidlo nevypadá až tak dobře, zpravidla se mu pak dodává ještě další povrchová vrstva. Běžným postupem je dát na vrstvu lepidla štuk, a až uschne, natřít ho barvou podle vašeho výběru.
Kovový komín
Chcete si ušetřit starosti s omítáním komína, jeho opravami a natíráním? V tom případě byste možná při stavbě komína měli vsadit na moderní řešení – nerezový komín. Je to de facto jen komínová trubka bez jakéhokoliv obezdívání. Ne každému se to líbí, protože klasický komín vypadá po estetické stránce mnohem lépe. Ale toto řešení je rychlejší, praktičtější a zpravidla také levnější. A díky stříšce na komínu nemusíte řešit ani zatékání.
Foto: Pixabay