Čím natřít dřevěnou lavičku
Mohlo by se zdát, že natřít lavičku je primitivní úkol, zvládne to každý a je úplně jedno, jaký typ barvy za tím účelem použijete. Ale není tomu tak. Lavičky jsou zpravidla neustále venku, musejí čelit různým vlivům počasí a jejich nátěr by měl být hodně odolný. Takže čím natřít dřevěnou lavičku?

Hned na začátek je třeba uvědomit si, že s jednou vrstvou a jedním typem nátěru si nevystačíte. Pokud byste právě vyrobenou lavičku natřeli například jen lakem, lazurou nebo čímkoliv jiným, tak by hrozilo, že vám do několika let začne hnít, dají se do ní červotoči nebo jiní dřevokazní škůdci a oprava už nebude možná. Proto je úplně prvním krokem u nové lavičky její napuštění přípravky proti dřevokazným a jiným škůdcům. V tom případě postupujte podle návodu, na množství nešetřete a nechte nátěr řádně vsáknout a uschnout.
Impregnace je nezbytná
Dalším krokem by měla být ochrana dřeva proti vnějším vlivům – dešti, mrazu, slunci… Aby dřevo vlivem vlhka nebo mrazu nezačalo hnít nebo se jinak ničit, je potřeba dát mu ochranný nátěr, tedy naimpregnovat ho. Při výběru impregnace volte podle typu dřeva i toho, kde lavička bude stát (v interiéru/exteriéru). Nátěr můžete volit bezbarvý, ale prodává se i zelenkavý (ten se pak ale hůř přetírá finální vrstvou barvy).
Výběr správné barvy
Nyní už můžete natřít dřevěnou lavičku barvou. Odstín si můžete zvolit přesně podle svého vkusu a fantazii se v tomto případě meze nekladou – výběr barev je ostatně dnes obrovský a můžete si nechat i namíchat barvu na míru. Než ji koupíte, spočítejte si, jak velkou plochu budete natírat a vynásobte ji dvěma (jsou totiž potřeba nejméně dvě vrstvy barvy). Podle toho volte množství barvy (je zbytečné kupovat jí moc, aby vám pak ležela v dílně a nakonec se zničila). A v neposlední řadě se zaměřte i na správný typ barvy. Ne každý je totiž na venkovní lavičku vhodný.
Nejlepší je lazura
Ačkoliv leckdo má rád lesk laku, pro lavičku není nejvhodnějším typem barvy. Dřevo totiž doslova uzavře a to nemůže dýchat, což ve vnějším prostředí není vhodné. Navíc se vám lak může začít vlivem počasí i používáním loupat, budete ho muset brousit a pak natírat znovu. Nejvhodnějším typem nátěru je lazura, potažmo olejová lazura. Ta se do dřeva krásně vsákne, má dlouhou výdrž, je odolná a hlavně dřevo neuzavře – pořád mu dovoluje dýchat. I u ní počítejte nejméně se dvěma vrstvami, přičemž ta první musí nejprve dokonale zaschnout, než se pustíte do druhé.
Jak natřít dřevěnou lavičku?
Připravte si nádobu s lazurou, štětec o vhodné šířce, hadřík na otírání, klacek nebo jiné vhodné míchátko a ředidlo. Nejprve otevřete lazuru a řádně ji rozmíchejte – může to chvíli trvat, tak zbytečně nespěchejte. Potom začněte namáčet štětec, a to nanejvýš do poloviny délky štětin. Lazuru pečlivě roztírejte dlouhými a rovnoměrnými tahy. Nemusíte nijak tlačit, barva by se měla krásně spojovat. Samotné natření lavičky je pak otázkou chvíle.
Druhá vrstva
Nechte lazuru několik hodin zasychat, ideální je až do druhého dne. Mělo by být také hezké počasí, aby nepršelo, nemrzlo nebo nadměrně nepálilo slunce a barva mohla zasychat přirozeně. Mezitím odložte štětec do nádobky s ředidlem, případně ho s pomocí hadru namočeného v ředidle řádně umyjte. Teprve poté udělejte stejným způsobem druhou vrstvu lazury a opět ji nechte dostatečně zaschnout. Třetí vrstva už by neměla být nutná.
Výhodou je, že pokud barvou ušpiníte kovové části lavičky, můžete je ředidlem snadno umýt. Následná údržba lavičky je pak také velmi snadné – stačí ji otírat hadříkem se saponátem. A příští natírání je otázkou mnoha let.
Foto: Pixabay