Zvířata

Čím krmit křepelky

Plánujete pořídit si pár křepelek a už se těšíte na křepelčí vajíčka? Na jejich příchod je ale potřeba řádně se připravit. A to nejen tak, že jim připravíte správné „bydlení“, ale i tak, že s předstihem nakoupíte správné krmení. A čím krmit křepelky?

Čím krmit křepelky?

Ačkoliv křepelky patří mezi koroptve, tak jde zároveň o hrabavou drůbež. Podobně jako slepice by tak měly mít jakožto hlavní složku svého jídelníčku obilí. Z obilovin můžete zvolit především pšenici, ale stejně tak křepelky nepohrdnou ovsem, prosem nebo čirokem. Případně si sežeňte (nebo vyrobte) pšeničný šrot. To je naprostý základ jejich stravy.

Vitaminy

Aby křepelky dobře prosperovaly a nesly, je potřeba dodávat jim i vitaminy. Ty můžete koupit zvlášť v prodejně s krmivem pro chovná zvířata a pak jim je přidávat do potravy. Ale stejně tak křepelky mohou vitaminy přijímat i v přirozené formě, tedy z čerstvé zeleniny. Chutná jim hlávkový salát, špenát, případně mrkev nastrouhaná na jemno.

Tráva

Leckdo chová křepelky volně na zahradě nebo ve výběhu s trávou. To je pro křepelky ráj, protože mohou hrabat a vyhrabávat si ze země vše, co potřebují – ať už to bude červík nebo si budou vyzobávat trávu. Podobně jako slepice ji mají i křepelky rády.

Krmná směs

Pro začínající chovatele křepelek je ideální pořídit si spolu s křepelkami i krmnou směs. Jedná se o speciálně namíchané krmivo, které křepelkám poskytuje vše, co potřebují. Teoreticky je můžete krmit pouze touto směsí a bude jim to stačit. Pokud ale budete míchat krmnou směs pro křepelky s obilím, bude to ještě lepší.

Naklíčené obilí

Pokud koupíte pro křepelky obilí (a je jedno jaké), tak byste měli vědět, v jaké formě jim ho podávat. Křepelky sice mohou zobat jen suchá obilná zrnka, ale mnohem příznivější efekt na ně má, pokud jim obilí na pár dní namočíte a necháte ho lehce naklíčit. Díky tomu je pro ně mnohem výživnější, lépe se jim tráví a rozhodně ho uvítají víc než „suché“ zrní. Případně oba typy střídejte.

Tvaroh

Ač se vám to může zdát zvláštní, tak křepelky milují tvaroh. Ideální je dávat jim ho hned ráno a samozřejmě neslazený. Pokud uvaříte vejce a vmícháte ho do tvarohu, dodáte jim tím ještě víc živin.

Semínka

Křepelkám můžete dávat i různé druhy semen, na kterých si náramně pochutnají. Například je pro ně vhodná slunečnice, kterou můžete opět koupit i ve velkém balení. Nemělo by ale jít o hlavní složku jejich stravy, nýbrž spíš o jakési přilepšení (třeba večer jim dát trochu semínek).

Četnost krmení

Leckteří začínající chovatelé si myslí, že křepelky stačí nakrmit jednou denně. Teoreticky jim to sice stačí, a pokud chodíte do práce, tak to tak nejspíš i děláte. Ale optimální je krmit křepelky několikrát denně. A čím krmit křepelky? Ráno jim dejte již zmíněný tvaroh a nezapomeňte dát jim vždy čistou vodu. Kolem poledne by měly mít největší dávku potravy, což znamená obilí, směs pro křepelky a tak dále. Mělo by jít o jejich hlavní jídlo. Navečer jim pak můžete přilepšit ještě trochou naklíčeného obilí, semen, zeleniny…
Množství krmiva přizpůsobte tomu, kolik křepelky spořádají – je zbytečné sypat jim moc a pak nechávat krmivo ležet. Uvádí se, že jedna křepelka za den potřebuje 20 gramů krmné směsi. Ale nemusíte se bát, že když dáte křepelkám směsi více, přejedí se a bude jim nevolno – křepelky zobou, jen pokud mají hlad. Zbytek si nechají na potom. Lepší je ale dát jim méně a po několika hodinách přidat.

Chov křepelek

U chovu křepelek byste také měli mít na paměti, že pokud chcete křepelky na vejce, měli byste každé udělat speciální klec. Chov ve voliéře příliš snášku vajec nepodporuje. Případně je možné nechat křepelky ve volném výběhu – ale opět to není řešení pro chovatele, kterým jde především o vejce.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button