Hypotéka

Chata na cizím pozemku

Moci o víkendu jezdit na chatičku, někam do přírody, stranou od uspěchaného světa, to je sen mnoha lidí. A jelikož jsou Češi národem chatařů a chalupářů tak také mnoho z nás už nějakou tu chatu či chaloupku má, případně si ji chceme koupit. A nebo už někoho omrzela a nejezdí na ni, případně ji podědil a nemá o ni zájem, tak ji naopak zase prodává. Ať tak či tak, v ideálním případě by chata měla stát na vašem vlastním pozemku, aby vše probíhalo bez komplikací. Pokud jste vlastníky chaty, ale nikoliv pozemku, může to s sebou přinášet řadu svízelných situací.

Chata je možná vaše, ale co pozemek?

To, že někdo vlastní nemovitost, ale ne už pozemek pod ní ležící, není nic neobvyklého. U rodinných domů je to spíše výjimečné, ale u chat a jiných rekreačních nemovitostí se to stává docela často. Koupíte si například chatu uprostřed lesa, což je pro mnoho lidí velmi lákavé, ale les patří soukromému majiteli, nebo (což je obvyklejší) Lesům ČR. Takže s ním máte jen omezené možnosti využití. A nebo máte chatu na pozemku, který patří například vašemu sousedovi. Ani jedna ze situací vám nebrání chatu využívat – naopak vlastník pozemku vám musí po vzájemné domluvě a za sjednaných podmínek umožnit vaši nemovitost využívat a nesmí vám bránit v přístupu k ní (což znamená, že vám na svém pozemku musí zřídit přístupovou cestu k vaší nemovitosti). Pokud hodláte provádět nějaké stavební práce či něco budovat, musíte to samozřejmě konzultovat s vlastníkem pozemku a získat jeho (nejlépe písemný a podepsaný) souhlas. Stavět něco „načerno“ není úplně nejvhodnější – ani z právního hlediska, ani s ohledem na dobré sousedské vztahy.

Prodej nemovitosti

Potíž může nastat ve chvíli, kdy se chystáte prodat či koupit chatu, která leží na cizím pozemku. Pokud jste majitelem chaty a prodáváte ji, měli byste vědět, že ze zákona má majitel pozemku takzvané předkupní právo. Tedy měli byste nemovitost nabídnout nejprve jemu – a to i když víte, že ji určitě chtít nebude. Ale pokud byste to neudělali a prodali ji, mohl by se s vámi hádat a soudit, že jste mu toto právo upřeli. A týká se to jak soukromých majitelů, tak třeba i obcí, Lesů ČR či různých institucí.
Platí to ovšem i opačně – pokud se majitel pozemku rozhodne pozemek prodat, musí ho nejprve nabídnout vám jako majiteli chaty.

Neznámý majitel

Co když kupujete chatu, ale nikoliv pozemek, přičemž nevíte, kdo majitelem pozemku je? I to se může stát, ale není tak těžké zjistit to. Stačí podívat se do katastru nemovitostí, kde si můžete vyhledat jakýkoliv pozemek a základní informace o něm i o jeho majiteli. Nemusíte kvůli tomu ani na Katastrální úřad, ale stačí vám podívat se na jeho webové stránky. S tímto majitelem pozemku je pak vhodné zkontaktovat se, oznámit mu svůj záměr koupě a dohodnout si všechny náležitosti ohledně přístupu a využívání nemovitosti.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button