Cestování

Ceny v Senegalu

Chystáte-li se na dovolenou do Afriky, možná by vás už předem zajímalo, jaké jsou tam ceny, jakou měnou můžete platit a kolik peněz si vlastně s sebou vzít, abyste měli na vše, co budete potřebovat. V tomto textu se podívejme na západoafrický stát Senegal a ceny, které na tamním trhu vládnou. Ty se samozřejmě liší místo od místa, jiné jsou ve velkých městech a jiné na vesnicích, jiné v supermarketech a jiné na trzích – takže si popíšeme jen průměrné ceny.

V Senegalu není většinou draho, ale existují i výjimky.

Pokud se vydáte na západ Afriky, konkrétně do Senegalu, měli byste s sebou mít především místní měnu. Tou jsou takzvané západoafrické franky (CFA), přičemž směnný kurz se aktuálně pohybuje tak, že jeden západoafrický frank se rovná 0,038 české koruny. Měnit si své peníze můžete buď už v České republice, nebo po příletu do Senegalu, na letišti. Platební a kreditní karty v této zemi sice také můžete používat, ale existuje velké množství obchodů, kde je nepřijímají a chtějí hotovst (o tržištích nemluvě). Takže je lepší mít s sebou dostatek peněz v hotovosti.

Jídlo je levnější

Jelikož je Senegal v Africe, tak nemusíte čekat nějaké přemrštělé ceny. Respektive, něco je tady velmi drahé i na naše poměry – zejména cestování se vám může výrazně prodražit, stejně jako návštěvy kulturních památek, kde je vstupné také často výrazně vysoké. Ale pokud se zajímáte jen o ceny jídla, tak se nemusíte příliš bát. Ceny v obchodech bývají obdobné jako u nás (i když záleží na druhu potravin, něco je o dost levnější a něco naopak), stejně tak restaurace nepatří k nejdražším a v těch levných či v rychlém občerstvení se najíte téměř zadarmo (ceny okolo 20 až 30 korun za jídlo nejsou nic výjimečného, v levnější restauraci se většinou vejdete do 100 až 150 korun za jídlo a v dražších je to cca. dvojnásobek).
Potěšení budou také kuřáci, protože cigarety patří v Senegalu k velmi levnému zboží a pořídíte je už od 30 korun.

Připlatíte si kvůli spropitnému

Stejně jako v Orientu, i v Senegalu se připravte na smlouvání a spropitné (tedy takzvaný bakšiš). Smlouvat můžete kdekoliv a nad jakýmkoliv zbožím – nejen na tržištích, kde je to očekávatelné a můžete tak srazit nabízenou cenu, ale i v klasických obchodech. Stejně tak od vás budou všichni chtít takzvaný bakšiš, tedy určitou drobnou částku nad rámec dohodnuté ceny – spropitné se platí v klasických obchodech, trhovcům, v resturacích, taxikářům, recepčním v hotelu, zkrátka téměř komukoliv, kdo vám nějak poslouží či něco prodá. Pokud odmítnete spropitné dát, nebudou se na vás dívat úplně přívětivě, ale jako cizinci vám to zřejmě odpustí. I tak je ale vhodné mít po kapsách nějakou drobnou částku, ať můžete bakšiš dávat.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button