Nakupování

Ceny v Izraeli

Časy letních dovolených jsou sice dávno pryč, ale i v ostatních ročních obdobích si klidně můžete vyjet do zahraničí – za poznáním, relaxací, novými zážitky i odpočinkem. Zatímco mnohé lidi lákají tropy a exotika, někteří zamíří do zcela jiných oblastí – například do Izraele.

Izrael je velmi specifickou zemí, která je nám v lecčems i velmi blízká. Je úzce spjatá s počátky křesťanství, a tak se tam mnoho věřících (ale nejen křesťanů, ale i židů) snaží alespoň jednou za svůj život podívat, aby mohli obdivovat tamní památky. Jenže Izrael je dnes (tedy už po delší dobu) i zemí relativně nebezpečnou, a to kvůli jeho neustálému konfliktu s Palestinci. Pobyt v Izraeli je tak sice fascinujícím zážitkem, ale musíte se tam řídit zdravým rozumem a nezahrávat si s osudem. Pokud se nezaleknete a rozhodnete se vyjet tam, budou vás nejspíš zajímat především tamní ceny, a to jak ubytování, tak i běžných potravin, restaurací a tak dále. Tedy chcete nejspíš vědět, kolik peněz si na takovou dovolenou přichystat.

V restauracích je draho

Kdo je na dovolené, rád se stravuje v restauracích, odpoledne si dává v kavárnách kávu, k tomu nějaký ten zákusek… No přece si nebudete sami vařit, že? Jenže pokud nemáte v rámci pobytu zaplacenou polopenzi, nebo dokonce all inclusive, měli byste počítat s výrazně vyššími cenami, než na jaké jsme zvyklí v tuzemsku.
Zcela běžné jídlo v restauraci levnějšího typu vás vyjde na necelých 300 korun, v luxusních restauracích, kde se většinou podávají tři chody, už zaplatíte okolo 600 až 1 000 korun. Příliš vás nepotěší ani ceny ve fast foodech, protože menu tam v průměru vychází taktéž na zhruba 300 korun. Pokud si chcete zajít jen na kávu či jiný nápoj, i tady si oproti našim cenám připlatíte. Půl litru piva vás může stát klidně okolo 180 korun, kapučíno vyjde v průměru na 80 korun, třetinka Coca Coly stojí většinou okolo 50 korun a míchané nápoje stojí zhruba 230 korun.

Vyšší ceny

Ceny jsou v Izraeli většinou vyšší, i co se týká běžných potravin – i když ne všech a samozřejmě ne všude. Bereme ale jakýsi průměr. Pokud si chcete nakupovat a vařit po svém, případně si kupovat alespoň něco studeného k snídani či večeři, počítejte, že vás to taktéž bude něco stát.
Bochník chleba (nejčastěji půlkilový) vychází na cca. 40 korun. Litr mléka si koupíte okolo 35 korun. Pokud rádi mlsáte ovoce, sáhnete si také hlouběji do kapsy – meruňky stojí okolo 40 korun, nektarinky pořídíte okolo 50 korun, kilo jablek za podobnou sumu, citrony vás vyjdou na necelých 30 korun, melouny o něco levněji. Za vlastnoručně připravený pokrm obsahující kuřecí prsa a brambory ale v obchodě necháte podobnou sumu jako v Česku – kuřecí prsa se tu prodávají okolo 170 korun za kilo, brambory většinou za cca. 13 korun za kilo.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close