Cestování

Ceny v Gruzii

O Gruzii toho většinou příliš nevíme a jen málokoho z nás napadne, že bychom právě tady chtěli strávit svou dovolenou. Pokud se řekne Gruzie, tak se nám nejspíš vybaví maximálně její konflikt s Ruskem, které před pár lety obsadilo její část a tamní spory dosud nejsou vyřešeny. Ale přesto sem můžete zavítat a mnoho zajímavého tu vidět. Ovšem před cestou je dobré vědět, kolik peněz si s sebou ideálně připravit.

Gruzie je levná, takže dovolená vás vyjde na málo peněz.

Gruzie sousedí s Ruskem, ale také s Tureckem, Arménií a Ázerbajdžánem. Leží tedy de facto na hranici Evropy a Asie. Co se týká již zmiňovaného vojenského konfliktu s Ruskem, tak to obsadilo a dosud vojensky ovládá území Jižní Osetie, která je součástí Gruzie. Řešení není v dohledu, ale přesto neexistuje jediný důvod, proč byste do Gruzie nemohli vyrazit, pokud o to tedy stojíte.

Levná země

Jelikož lidé z východní Evropy jezdí za prací a lepším výdělkem na západ, a to i k nám do České republiky, tak je jasné, že výdělky se v Gruzii pohybují výrazně níže než u nás. A tomu odpovídají i ceny, které jsou v této zemi také o dost nižší než v České republice. V průměru se dá říci, že tady nakoupíte o zhruba třetinu levněji než v tuzemsku. Pokud se budete pohybovat místními dopravními prostředky, tak ty jsou ještě levnější, vycházejí zhruba na čtvrtinu českých cen dopravy.
Platit tam lze většinou jen v místní měně, která se jmenuje Lari a označuje se zkratkou GEL. V současné době se jedno gruzínské lari rovná 7,82 české koruny. Pokud s sebou budete mít ruské rubly, tak také na některých místech uspějete, ale přitom je dobré znát kurz těchto dvou měn, přičemž v současnosti se jedno gruzínské lari rovná 21,59 ruských rublů.

Levná zelenina

Pokud se budeme soustředit na jídlo, tak v průměru jsou ceny nižší než u nás, ale ne nijak zvlášť výrazně. Výjimkou je zelenina, která je hlavně v letních měsících téměř zadarmo (kilo rajčat pořídíte například již od dvou korun). Klasické potraviny vás také nevyjdou nijak draho – chléb pořídíte do jednoho lari, limonády stojí v průměru kolem 1,5 lari. Nečekaně drahé je tu snad jen mléko, které pořídíte za necelé 4 lari.

Vstřícné restaurace

Kdo si potrpí na obědy či večeře v restauracích, tak místní ceny ho také potěší. Hlavní jídlo s polévkou vás vyjdou v levných restauracích na zhruba 8 lari, v lepších podnicích o něco více. Můžete si pořídit i jídlo u nějakého stánku „na stojáka“, kde je také velmi levno – například oblíbené chačapuri stojí okolo 3 lari. Z místních specialit si můžete dát například také khinkali, které stojí necelé 1 lari, maso v ostré polévce nazývané čakaluti vychází na zhruba 8 lari a pstruha můžete zakoupit také za cca. 8 lari. Levná je i káva, kterou pořídíte většinou do 4 lari.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close