Ceny v Brazílii
Cesta na dovolenou, za poznáním, za prací či za studiem do jiné země je vždy finančně náročná. Proto je vhodné už předem si zjistit, jaké ceny jsou v dané zemi, čím se v ní platí, kolik peněz si zhruba vzít s sebou, zda se tam dá platit kartou a jaké jsou zvyklosti místních lidí. V tomto textu se proto podívejme na Brazílii a její ceny.
Brazílie je poměrně vzdálená a o Jižní Americe toho nevíme tolik jako o Severní Americe, a proto je nutné si ještě před cestou ledacos nastudovat. To se týká i místní měny a cen. V tomto článku vám poradíme, na co se připravit, abyste po příletu nebyli překvapení a marně nehledali v peněžence ty správné mince.
Real
V Brazílii se platí takzvanými brazilskými realy. Jejich meznárodní kód, který najdete i ve směnárnách, je BRL a dá se najít i pod mezinárodním standardem pro označováním měn ISO 4217. Setkat se můžete i se symblem R$.
Jeden real není nejmenší jednotkou, protože se dělí ještě na 100 takzvaných centavos (něco jako centy či naše bývalé haléře). Mince se razí v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a také 1 real. Bankovky se v Brazílii používají v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 realů.
Směnný kurz
Než se vydáte na cesty, je vhodné si už předem směnit české koruny za místní měnu, tedy za realy. Můžete to udělat už před započetím své cesty, nebo třeba až po příletu do Brazílie, protože na letišti samozřejmě najdete směnárnu. Případně se peníze dají směnit i v bankách nebo najdete směnárny v centrech velkých měst. Na mnoha místech, tedy v restauracích či obchodech, lze samozřejmě platit také kartou, případně si můžete peníze vybrat v některém z bankomatů, jejichž síť je především ve větších městech poměrně široká.
A jaký je aktuální kurz brazilského realu vůči české koruně? V současnosti se 1 brazilský real rovná 3,80 české koruny.
Ceny v Brazílii
Abyste věděli, kolik realů si na dobu svého pobytu směnit, musíte aspoň orientačně vědět, jaké ceny v Brazílii mají. Jsou velmi vysoké nebo naopak docela nízké?
Záleží samozřejmě na tom, kde se pohybujete, kde se ubytujete a čím se budete stravovat. Jídla v luxusních restauracích vás budou stát víc než oběd v rychlém občerstvení a ubytování v centru města či u turisticky oblíbené pláže bude také výrazně dražší než motel na předměstí. Totéž platí i o obchodech či dopravě (taxi vás vyjde výrazně dráž než hromadná doprava) a tak dále.
Příklady cen
Ačkoliv by se mohlo zdát, že v Jižní Americe bude levno, v Brazílii to tak úplně neplatí. Víceméně počítejte s tím, že vás služby, nákupy a stravování budou stát podobně jako u nás. Místní produkce je samozřejmě levnější, ale za dovoz si připlatíte. Například jídla ve stáncích na ulicích jsou velmi levná a najíte se tam už za zhruba 40 korun. V restauraci střední třídy vás jídlo vyjde na 150 až 200 korun. A pivo si koupíte za cca. 35 korun.
Cestování a ubytování
Když chcete něco vidět, musíte samozřejmě nějak cestovat. Ve městech se dá využít služeb taxíků, kdy vás jeden ujetý kilometr vyjde v přepočtu na 30 a více korun. Pakliže využíváte vlastního dopravního prostředku, tak počítejte, že benzin stojí okolo 27 korun za jeden litr. Pakliže se rozhodnete jezdit hromadnou dopravou, tak jízdenka se pořídí za 30 korun a celodenní jezdění vás vyjde na cca. 100 korun.
Co se týká ubytování, tak záleží zejména na tom, kde se ubytujete. Levné penziony nabízejí přespání už v přepočtu za 200 korun za noc. Klasický hotel nabízí pokoj za zhruba 600 až 800 korun na jednu noc pro osobu. A luxusní hotely v centrech měst či u pláží jsou ještě dražší, ale zato nabízejí veškerý dostupný komfort.
Foto: Pixabay