Nakupování

Ceny potravin ve Švýcarsku

Švýcarsko je nádherná horská země, která láká turisty v letní i zimní sezóně. Majestátní horské vrcholy, tyrkysově modrá jezera, čisté ovzduší, luxusní sýry a čokoláda…Pro mnoho lidí je to přesně to pravé místo pro dovolenou. Ačkoli rozlohou se jedná o stát maličký, co do kultury nabízí velké bohatství. V zemi se mluví oficiálně čtyřmi jazyky – francouzštinou, italštinou, rétorománštinou a němčinou. Protože Švýcarsko nepatří do EU, nepoužívá Euro, ale švýcarský frank. Jak je to tady s nákupy? Jaké potraviny určitě musíte ochutnat a kolik za ně zaplatíte?

Co ochutnat ve Švýcarsku

Švýcarsko je zemí čtyř kultur. Proto i národních jídel nebo specialit, bez jejichž ochutnání byste neměli odjet, je mnoho. Mezi ty nejznámější patří určitě:

  • Papet vaudois (tradiční pokrm z regionu Ženevského jezera, kysané zelí s klobásou)
  • Raclette (roztavený sýr s cibulkami, okurkou a bramborou vařenou ve slupce)
  • Fondue (roztavená směs sýrů a pálenky doplněná pečivem)
  • Rösti (národní jídlo, podávané dříve jako snídaně, nyní jako příloha k masu či zelenině. Jedná se o placičky z nastrouhaných brambor)
  • Capuns (kapustové závitky )
  • Vermicel (kaštanové pyré se šlehačkou a pálenkou)
  • Meringue(pěnové cukroví zdobené šlehačkou)
  • Místní sýry
  • Čokoládu

Jídel je opravdu velké množství. Mohli bychom výčet doplnit ještě o vína a zmrzlinu, která je opravdu luxusní.

Švýcarský frank

Švýcarský frank (CHF) má aktuálně kurz cca 24,70. Používá se jako měna nejen ve Švýcarsku, ale také v Lichtenštejsku. Mince mají hodnotu 5, 10 a 20 centů; 1/2, 1, 2 a 5 franků, bankovky pak sežente v hodnotách  10, 20, 50, 100, 200 a 1000 franků.

Většina obchodníků udává ceny i v Eurech, aby měl cizinec možnost porovnat. A někteří obchodníci Eura i akceptují, nicméně není to jejich povinnost. Franky vám v našich směnárnách bez potíží vymění.

Ceny potravin ve Švýcarsku

chléb – 300 gr. CHF 2,00
máslo – 250 gr. CHF 3,40
sýr – 250 gr. CHF 3,40
jogurt – 200 gr. CHF 0,65
okurka – kus CHF 1,50
voda – 1,5 l CHF 1,20

Kde můžeme nakoupit?

Pokud si budete vařit sami, doporučujeme nakupovat v řetězcích Coop a Migros. Pobočky mají prakticky všude. Potraviny nabízí kvalitní a za rozumné ceny. Stejně jako u nás můžete využít i akční nabídky. Ty se každý den mění. Pokud byste chtěli zakoupit i něco ostřejšího k pití, pak ale v obchodech Migros nepochodíte. Alkohol (ani cigarety) totiž nenabízí.

Budete-li se chtít vydat na nákupy a dovézt si domů nějaký suvenýr, pak počítejte s tím, že v sobotu je otevřeno obvykle od 9-16 hodin a v neděli mají obchody zavřeno. V pracovní dny nakoupíte od 9-18:30 hodin.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close