Cestování

Ceny potravin v USA

Vyrazit si do Spojených států amerických a strávit tam úžasnou dovolenou snů, studovat tam, přestěhovat se tam za prací nebo si projet státy křížem krážem – to je sen mnoha lidí. Ovšem ne každému se podaří splnit si ho, protože už i jen letenka není nejlevnější záležitostí. Ale pokud se k tomu přece jen odhodláte a do USA vyrazíte, možná by vás zajímalo, jaké jsou tam ceny potravin. Protože něčím se na svých cestách zkrátka živit musíte.

Základem je mít u sebe místní měnu – dolary.

Nakupování ve Spojených státech amerických patří k běžnému stylu života, protože Američané nákupy zkrátka milují. A i mnoho turistů a návštěvníků si ze svého pobytu odváží spoustu nových věcí, které si tu zakoupili. Mnoho z nich totitž vyjde levněji než v tuzemsku a zvlášť ženy tu žasnou nad nabídnou obchodů s módou, botami a dalšími doplňky. Ale v tomto textu se budeme zabývat spíš běžnějšími věci ke kupování, a to zejména potravinami. Protože i když se ubytujete v nějakém hotelu a budete mít plnou penzi, jistě aspoň jednou zavítáte do místního supermarketu, fast foodu, kavárny či baru, a tak byste měli mít přehled, kolik peněz si vzít s sebou. Nejjistější je samozřejmě mít s sebou debetní či kreditní kartu, protože většina podniků je přijímá. Ale není od věci mít v peněžence i nějakou tu hotovost – a tou by měly být americké dolary, protože s jinou měnou tady neuspějete. A jak je to tedy s těmi cenami?

Nakoupíte levně i dráž

Některé obchody jsou dražší, jiné levnější. Záleží na značce obchodu, zda se nachází ve velkém městě a v jeho centru či na okraji, případně zda jde o obchůdek někde uprostřed prérie. Všeobecně mezi nejlevnější sítě patří obchody značky Walmart či Kmart, které u Američanů patří mezi velmi oblíbené. Prodejem potravin se zabývají i supermarkety patřící do obchodní sítě SuperTarget, Kroger, Albertsons, C-Town, Safeway či Whole Foods Market. Leckde mají i tržiště s místními a sezónními potravinami, kde se ceny liší místo od místa, ale máte jistotu čerstvosti a kvality.
Pokud chcete ceny potravin (a dalších předmětů) porovnávat s našimi tuzemskými, měli byste znát aktuální kurz dolaru oproti koruně. V současnosti je to 23,24 koruny za 1 americký dolar.
Mléko pořídíte v průměru za 1 dolar za litr, limonádu (známých značek) o objemu 2 litrů koupíte za 1,50 dolaru a méně známé značky limonád pořídíte za méně než polovinu. Pivo tu stojí od 2 do 4 dolarů za půllitr (i když se můžete setkat spíše s mírou v pintách, což je 0,47 litru). Víno stojí cca. od 10 do 13 dolarů za litr.
Toastový chléb (v Americe náš klasický bochník jen těžko seženete) koupíte od 1,30 do 2 dolarů za půlkilové balení, šunka stojí od 8 do 10 dolarů za kilogram, sýr koupíte od 10 do 13 dolarů za kilo, vejce za cca. 2 dolary za tucet (tedy 12 kusů). Máslo stojí většinou okolo 3 dolarů za čtvrt kila, cukr méně než 1 dolar za kilogram. Ovoce nakoupíte v různých státech USA za různé ceny, ale obvykle je to okolo 3 až 4 dolarů za kilogram jablek, stejně se pohybují ceny pomerančů.
A jak je to s restauracemi? U alkoholu se připravte na výrazně vyšší ceny než u nás, cena za menu je také o něco vyšší. Ve fast foodech se najíte za cca. 8 dolarů, v restauraci si připravte asi dvakrát tolik (v dražších restauracích ještě více).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close