Nakupování

Ceny potravin v Číně

Vyjet si na dovolenou do Číny, to je pro mnoho lidí naprosto nereálným a nikdy nesplnitelným snem. I jen pouhá letenka vyjde na dost peněz, natož když plánujete týdenní či delší pobyt pro celou rodinu včetně návštěv různých pamětihodností, restaurací a dalších turistických atrakcí. Pokud na to přece jen našetříte a vyrazíte, můžete ovšem na lecčems ušetřit, a to dost značné částky. Třeba na jídle.

Nejen Velká čínská zeď – Čína toho nabízí mnohem víc.

Pakliže si vyrazíte na dovolenou, je jasné, že si chcete užívat pohodu a o nic zbytečného se nestarat. Proto řada lidí volí ubytování v hotelech s veškerým možným vybavením, a to včetně all inclusive. Takže se nemusejí starat o žádné jídlo, maximálně si zajdou do kavárny či místního baru, kde utratí jen za nápoje. Ale pokud zvolíte levnější formu ubytování, můžete si potraviny nakupovat sami a vařit si z nich. Čína toho nabízí mnoho a můžete tu poznat bezpočet nových chutí. Než se ale pro tuto možnost rozhodnete a zavrhnete stravovávní výhradně v hotelu, měli byste se předem seznámit s cenami potravin v Číně. Měli byste s sebou totiž mít dost peněz na jejich nákupy, případně u sebe nosit debetní platební kartu (ale ne všude s ní uspějete a je lepší mít připravenou i hotovost).

Něco levné, něco drahé

Čína není Slovensko – takže pokud vyrážíte takhle daleko, počítejte s tím, že ceny se oproti těm našim mohou výrazně lišit. A nemělo by vás to nijak překvapit, protože cenová politika je zkrátka v každé zemi jiná a vždy je levnější domácí produkce oproti dovozu či „luxusnějším“ potravinám. Proto se nejprve podívejme na ty, které nás doma stojí doslova jen pár korun, zato v Číně za ně zaplatíte klidně dvakrát i vícekrát tolik.
Nejvíc šokující pro vás mohou být ceny tak běžných potravin, jako je chléb, mléko či sýry. Mléko pořídíte za necelých 50 korun za litr, chleba většinou stojí ještě o deset korun více. Co se týká sýrů, tak ceny se různí podle druhu, ale v průměru vychází okolo 160 korun za čtvrt kila (tedy ne za kilo, jak by se mohlo mylně zdát).
Pak tu máme opačné příklady, kdy nakoupíte relativně levně nebo za ceny podobné našim. Takovým typickým příkladem mohou být brambory, které tu stojí okolo 16 korun za kilogram, či rýže, která se prodává průměrně za 24 korun za kilogram. Drahé nejsou ani jogurty (okolo 15 korun za kus) a kuřecí maso (v průměru 70 korun za celé kuře).

Restaurace se liší

Možná si nechcete vařit sami, ale zajímá vás spíš, kolik peněz necháte v restauraci, pokud si tam zajdete na oběd či večeři, nebo třeba pokud navštívíte nějaký fast-food. Zprůměrovat to nelze, protože ceny se liší město od města či v centru nebo na předměstí, ale bereme jakousi zlatou střední cestu.
Ve fast-foodu necháte za běžné menu okolo 100 korun, v restauraci za levné jídlo zaplatíte podobnou částku. Pokud si zvolíte lepší restauraci, počítejte s vyššími cenami – okolo 200 až 250 korun (a v centrech velkých měst klidně dvakrát tolik). Překvapit vás pak mohou i ceny nápojů – klasická černá káva je levná (stojí většinou okolo 15 korun), stejně tak obyčejná voda stojí pod 10 korun za 0,3 litru. Za míchané nápoje ovšem zaplatíte necelých 200 korun, láhev vína vás bude stát přes 300 korun a pivo více než 50 Kč (ovšem pivo z místní produkce koupíte okolo 20 korun).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close