Nakupování

Ceny potravin na Ukrajině

Není žádným tajemstvím, že lidé z východu chodí za lepším živobytím na západ. Proto i v České republice pracuje celá řada Ukrajinců. Naopak tomu bývá málokdy, ale přesto se někteří lidé vydávají na Ukrajinu – na výlet, zkusit tam žít či pracovat, studovat. Proto je vhodné vědět, kolik tam stojí potraviny a jak vyjdete s financemi.

Na Ukrajině většinou nakoupíte levněji než u nás.

O Ukrajině často slýcháme kvůli tamní politické situaci, zejména vztahům s Ruskem. Mnozí z nás ji znají i díky katastrofě jaderné elektrárny Černobyl. Málokdo tam ale někdy reálně byl – není to žádná exotická destinace, nejezdí se tam za koupáním, luxusními nákupy, sluncem a relaxem. Ale vydat se tam můžete třeba na poznávací zájezd, protože i na Ukrajině je toho hodně k vidění a tamní kultura vás může v ledasčem obohatit nebo překvapit. V tomto textu se chceme zaměřit ale hlavně na ceny potravin, takže se podívejme, jak se v této bývalé sovětské republice nakupuje.

Ceny podobné našim

Nemusíte mít strach, že při pobytu na Ukrajině vás jídlo vyjde na extrémní částky. Ceny jsou často velmi podobné našim, ale spíš jsou nižší, a to jak v supermarketech, tak i v menších obchodech s potravinami. Ani v restauracích neutratíte za běžný oběd jmění – ovšem záleží na tom, co si objednáte, ale ceny jsou relativně podobné našim klasickým restauracím.
Když si zajdete do obchodu na běžný nákup, tak za několik stokorun pořídíte vše, co na normální několikadenní vaření a stravování potřebujete.
Chléb (půlkilový) vychází na cca 10 korun
Vejce vycházejí na necelých 30 korun za tucet
Ovoce a zelenina stojí odlišně dle aktuální sezóny, ale v průměru si můžete koupit kilo jablek za cca 17 korun, pomeranče stojí většinou o deset korun víc, brambory pořídíte kolem 7 korun za kilo, salát pořídíte za zhruba 20 korun za kus.
Alkohol není také z nejdražších – středně drahé víno stojí okolo 80 korun, pivo pořídíte za 27 korun a místní pivo stojí o 10 korun méně. Tvrdý alkohol pořídíte za tyto ceny: rum necelých 300 korun, vodka přes 300 a whisky je dražší (ale vždy záleží na konkrétní značce). Pro abstinenty je tu balená voda, která vyjde také okolo 10 i méně korun. Zato mléko je dražší než u nás, průměrně okolo 20 korun.
Ani maso nepatří k nejdražším. Hovězí maso pořídíte za průměrně 120 korun za kilo, kilo kuřecích prsou tu stojí okolo 80 korun. Klobásy koupíte za 200 až 300 korun za kilo.
Co se týká příloh, tak rýže vychází na 15 až 30 korun za kilo, brambory viz výše.

Restaurace

Jak už jsme zmiňovali, jídlo v restauraci je levnější než u nás. Hlavní chod pořídíte v restauraci nižší cenové kategorie okolo 100 korun, v restauracích střední kategorie se najíte zhruba za dvojnásobek. V rychlém občerstvení jsou ceny také o něco nižší než u nás, záleží na typu restaurace, ale celosvětové řetězce fast foodů mají ceny často velmi podobné. Pokud si rádi dopřáváte kávu, i tady oproti našim kavárnám ušetříte – klasické espressso stojí většinou méně než 20 korun, cappuccino pořídíte do 30 korun.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close