Jak šetřit peníze

Cena elektřiny za kwh

Pravidelné platby za elektřinu člověk mnohdy vnímá pouze jako samozřejmost a snaží se k nim přistupovat zodpovědně. Optimální ovšem je, když budete znát cenu elektřiny za měrnou jednotku. Jedná se o kWh. Právě za ni totiž budete muset nutně platit určitou finanční sumu. Pokud budete mít ve vašem přehledu plateb elektřiny pořádek, pak nebudete překvapeni z toho, jaké sumy budete nucení platit za dané období. V některých případech se může jednat o skutečně vysoké částky. Upozorněme tedy přesně na mnohé aspekty plateb za elektřinu, které by poplatník měl znát. Patří mezi ně logicky i cena za kWh.

Jednotky elektřiny mnohdy matou

Pokud míříte do některé lokality, pak často potřebujete v případě neznámého místa mapu. U elektřiny je tomu podobně. Spotřeba je totiž v drtivé většině počítána v MWh. Na faktuře tedy alespoň tento údaje pokaždé najdete. Musíte si najít přesný poměrně na převedení a až potom budete znát celkovou hodnotu spotřeby elektrické energie v kWh. Pro upřesnění uvedeme orientační ceny za jednotky elektrické energie, které momentálně na trhu jsou. Je jasné, že se ceny mohou lišit v závislosti na dodavateli elektřiny.

1 kWh zhruba za půl haléře

Optimální je ukázat spotřebu elektřiny na konkrétním modelovém případě. Nejmenší energetická jednotka se zdá jako nedůležitá a minimální, nicméně v určitých případech může sloužit jako vynikající modelový příklad pro ceny elektřiny u nás. Když si vezmeme, že byste odebírali pomocí žárovky o celkové hodnotě 12 W, pak bude celková spotřeba 12 watthodin. Za takovéto svícení zaplatíme za 1 Wh celkem půl haléře. Zhruba hodina svícení touto žárovkou vyjde na 6 haléřů. Jestliže budete celý rok nepřetržitě svítit, pak vás to bude stát 500 korun.

Za kWh 4,89 korun

Mnohem důležitější jsou z hlediska celkové spotřeby elektřiny elektrospotřebiče. Ty mají spotřebu několikanásobně vyšší, než je tomu třeba u úsporných, anebo dokonce u LED žárovek. Najdeme u nich i energetický štítek, jenž nás informuje o tom, do jaké míry je spotřeba u těchto přístrojů vysoká. Jako příklad si můžeme vzít chladničku v energetickém provedení A+. Ta dokáže ročně spotřebovat celkem 440 000 Wh. Při převodu na vyšší jednotky se dostaneme k celkovému číslu 440 kWh. Celková cena 1 kWh vychází na 5 korun. Ročně se tak u spotřeby dostanete na celkem 2 150 korun. Tato částka přitom zahrnuje i další poplatky spojené s dodávkami elektřiny a jiné záležitosti. Přesto se jedná o vysokou a alarmující sumu. Co se týká běžné rodinné spotřeby za rok, tak ta činí 2 500 kWh. Ročně se takto rodina může vyšplhat s cenou za elektřinu až na celkových 12 000 korun. I proto je zapotřebí na elektřině šetřit prakticky kdekoli, kde je to možné.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close