Praktické

Částka slovy

Ve většině případů si psaní různých čísel zjednodušujeme a píšeme je pomocí číslic, nikoliv slov. Jenže jsou případy, kdy je nutné využívat právě slovní zápis, jinak je číslo neplatné. Jde především o případy zapisování různých částek slovy, například na složenkách či trvalých příkazech v bankách.

Psaní částek slovy je někdy složitější, než se zdá.

Zdá se to jako banalita – když je to nutné, tak danou částku napíšeme prostě slovy – co je na tom za problém? Ten problém můžete odhalit až ve chvíli, kdy se s ním setkáte takzvaně tváří v tvář. Tedy když máte napsat slovy nějaké číslo a najednou si tím nejste jisti, protože zápis může být složitější, než se na první pohled zdálo. Sice jsme se čísla slovy učili psát už ve školních lavicích, ale to je možná už velmi dávno, takže přece jen váháme. A při chybném zápisu nám dokument nemusí být uznán. Ale neděste se, poradíme vám, jak na to, abyste už nikdy nechybovali. Ono to není zase tak složité.

Mezery a bez mezer

Ať už zapisujeme částku, datum či jiný typ čísel, tak většinou platí pravidlo, že jednotlivé číslice se pomocí slov zapisují zvlášť, tedy s mezerami. Pokud máme tedy například číslo 1 234 (a je jedno, jestli je to letopočet či částka), zapíšeme ho touto formou: tisíc dvě stě třicet čtyři. Žádné slovo nepřipojujeme k jinému. Rozhodně mezi nimi také neděláme čárky, tečky, pomlčky ani jiná interpunkční znaménka.
Jiné je to ovšem v případě, že zapisujeme částku na složenku či na jiný bankovní formulář. Tam se v první řadě musí zapsat číslovkami, ale k tomu ji i do určeného políčka tiskopisu musíme vypsat slovy. Jde o snad jediný specifický případ, kdy se mezery mezi žádnou z číslic ani mezi slovy nedělají. Důvod je velmi prostý – pokud by někdo chtěl váš formulář zneužít, měl by v případě mezer možnost dopsat do nich další čísla. Z tisícových částek by se tak mohly rázem stát milionové a podobně. Takže vynecháním mezer zabráníte zneužití, jde o jakýsi ochranný prvek.

První pád, malá písmena

Pokud zapisujeme slovy číslici (či částku) o mnoha jednotlivých číslech, musíme zkrátka vypsat všechna, i když zápis může být velmi dlouhý, zvlášť pokud se pohybujeme v řádech statisíců, milionů či vyšších. Podstatné je, že vždy píšeme na začátku malá písmena (pokud tedy nejde o zápis číslic slovy na začátku věty, například pokud píšeme slohovou práci či povídku). A další důležitou poučkou je, že se všechna čísla zapisují v základních tvarech a prvních pádech (pokud nejde o řadové číslovky a podobně, kdy jsme nuceni volit jiné, složitější tvary zápisu). Chcete-li příklad pro jasnější pochopení, vezměme si nějaké zdánlivě obyčejné, i když vysoké částky, které jsme například nuceni zaplatit za koupi nemovitosti (tedy ve smlouvě by tato cena měla být vždy uvedena nejen číslicemi, ale i slovy):
1 679 382 Kč = jeden milion šest set sedmdesát devět tisíc tři sta osmdesát dva korun českých
23 456 789 Kč = dvacet tři milionů čtyři sta padesát šest tisíc sedm set osmdesát devět korun českých

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close